CHP’li kadınlardan çocuk istismarına karşı farkındalık çalışması

CHP Kadıköy Kadın Kolları’nın başlattığı çalışmalarda bu ay çocuk istismarı konusu işlenirken, çocuk istismarı vakalarıyla ilgili sayısal verilerin ve bunlara karşı çözüm yollarının neler olduğunun yer aldığı broşürler dağıtıldı.

CHP’li kadınlardan çocuk istismarına karşı farkındalık çalışması

CHP Kadıköy Kadın Kolları’nın başlattığı çalışmalarda bu ay çocuk istismarı konusu işlenirken, çocuk istismarı vakalarıyla ilgili sayısal verilerin ve bunlara karşı çözüm yollarının neler olduğunun yer aldığı broşürler dağıtıldı.

14 Mart 2018 Çarşamba 21:02
CHP’li kadınlardan çocuk istismarına karşı farkındalık çalışması

Emre Orman/Toplumsal

CHP Kadıköy Kadın Kolları, toplumsal sorunlar üzerine başlattığı farkındalık çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz ay kadın cinayetleri konusunu işleyen CHP’li kadınların bu ayki konusu ise çocuk istismarı. Kadıköy İskele Meydanı’nda stand açan kadınlar; bir yandan hazırladıkları görsellerle çocuk istismarı, çocuk gelinler, çocuk işçiler, çocukların uyuşturucu bağımlılığı gibi konularla ilgili sayısal verileri aktarırken bir yandan da bastırdıkları broşürleri halka dağıtarak insanların bu verileri öğrenmelerini sağlıyor. Bu broşürlerde çocuklara yönelik cinsel istismar vakalarıyla ilgili sayısal veriler, istismar konusunda çıkarılan yasalar, mecliste partilerin bu konulardaki tutumlarına ilişkin bilgiler yer alırken; aynı broşürün arka kısmında ise istismar vakalarına karşı çözüm yolları anlatılıyor. Stand başında duran CHP’li kadınlar, “Çocuğuma dokunma, çocuk gelinler olmasın” yazılı dövizler taşırken diğer yandan da insanlara broşür dağıtarak, konuşarak, anlatarak onları bilgilendiriyorlar.

“ÇOCUK GELECEKTİR”

CHP Kadıköy Kadın Kolları Başkanı Canan Murtezaoğlu, yaptıkları farkındalık çalışmalarını Toplumsal’a değerlendirdi. Millet Mektepleri’nin CHP Kadıköy Kadın Kolları’nın bir projesi olduğunu belirten Murtezaoğlu, Millet Mektepleri ile yapılmak istenenin kısa sürede halkın eğitilmesi ve öğretilmesi olduğunu ifade etti. Kendilerinin de bu şuurla yola çıkarak halkı bilgilendirmek, uyandırmak ve farkındalık yaratmak istediklerini kaydeden Murtezaoğlu, yaptıkları çalışmalarla ilgili şunları aktardı: “Bunu Ocak ayında başlattık. Her ay bir konu işliyoruz, Ocak’ta ekonomiyi işlemiştik mesela. Örneğin; Saray’ın bir dakikası asgari ücretten fazla, bunu bizim halka ulaştırmamız gerekiyordu. Şubat ayında ise konumuz çocuk istismarıydı. Sonrasında da kadını işledik. Bunların hepsi ikişer kez tekrarlanıyor. Bugün de gördüğünüz üzere konumuz çocuk istismarı, daha doğrusu Türkiye’de çocuklarla alakalı her türlü mağduriyet. Çocuk gelecektir, biz de bu geleceğimiz kararmasın diyoruz.”

“SON 16 YILLIK TAHRİBAT ÇOK BÜYÜK”

Türkiye’nin çok zor şartlarda bulunduğuna da değinen Murtezaoğlu, daha güzel günler görmeyi dilediklerini aktardı. Çalışmalarına halkın ilgisinin yoğun olduğunu belirten Murtezaoğlu, her çalışmalarında 4 bine yakın broşür dağıttıklarını söyledi. Dağıttıkları bildiri sayısının kendilerini mutlu ettiğini ifade eden Murtezaoğlu, bu mutluluğun sebebini ise şu sözlerle açıkladı: “Eğer o gün 3 bin tane el bildirisi verdiysek, bu da demektir ki o gece 3 bin haneye Cumhuriyet Halk Partisi ile ilgili bilgi ulaştırmışız. Bu bizim için çok kıymetli.” Son 16 yıllık tahribatın çok büyük olduğuna dikkat çeken Murtezaoğlu, “Dilerim her şey düzelir. Bizler özellikle anne olarak, özellikle kadın olarak çok üzülüyoruz. Bunun için de sürekli sokakta olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“ÇOCUĞUN RIZASI OLMAZ, TECAVÜZ MEŞRULAŞTIRILAMAZ!”

CHP Kadıköy Kadın Kolları’nın ‘Çocuk istismarına dur de!’ başlıklı broşürde, son 10 yılda hızla artan çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarına karşı acil önlem alınması isteniliyor. Toplumun tüm kesimlerini rahatsız eden, vicdanları yaralayıcı bu acı olayların yersiz ve mesnetsiz açıklamalarla sulandırılmasının reddedildiği; çocuk istismarının bir daha hiç yaşanmaması için kalıcı, etkin ve demokratik çözümün savunulduğunun belirtildiği broşürde halka sunulan veriler şu şekilde:

Son 10 yılda çocuk istismarı vakaları 7 kart artarak 300 bine ulaştı.

Ülkede resmi kayıtlara göre 181 binin üzerinde çocuk gelin var. Fakat gerçek sayı, dini nikahlar nedeniyle bunun çok üzerinde.

Türkiye, çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarında dünyada 3. sırada.

Her 6 erkek çocuktan 1’i cinsel istismara uğruyor.

2016’da çıkarılan torba yasaya göre; cinsel istismara uğrayan çocuğun 12 yaşından büyük olması halinde rızasının olup olmadığına bakılacağı öngörülüyor. Oysa 18 yaşının altındaki her birey çocuktur. Çocuğun rızası olmaz, tecavüz meşrulaştırılamaz.

Siyasi iktidar 2016’da tecavüzcü ile mağdurun evlenmesi halinde tecavüzcünün cezasını erteleyen yasa önergesi verdi.

2017 Mayıs ayında çocuk istismarının önlenmesi için hazırlanan araştırma önergesi, AKP milletvekillerinin oy çokluğu ile reddedildi.

“TARİKAT YURTLARI KAPATILSIN!”

Aynı broşürün arka tarafında ise çözüm yolları anlatılıyor. Çözümün adalet, koruma ve rehabilitasyon olduğunun açıklandığı broşürde önerilen çözüm yolları ise şu şekilde:

Çocuk istismarına ilişkin açılan davalarda hiçbir şartta indirim uygulanmamalı ve en üst sınırdan cezai yaptırım uygulanmalıdır.

Çocukların yardıma muhtaç duyduğu anda kolayca erişebilecekleri ücretsiz ‘ALO Çocuk Yardım Çağrı Merkezi’ kurulmalıdır.

TCK’nın 103. maddesindeki cinsel istismar tanımının fiziksel temas içermeyen cinsel eylemleri de kapsayacak şekilde düzenlenmeli ve 103. maddenin kapsamı 18 yaşa çıkarılmalıdır.

Çocuk istismarı vakalarının çok sık yaşandığı öğrenci yurtları vb barınma hizmeti veren yerlerin ruhsatları MEB tarafından verilmeli ve denetime tabi tutulmalıdır. Tarikat yurtları kapatılsın.

18 yaşını doldurmayan her birey çocuk olduğuna göre evlenme yaşı 18’e çıkarılmalı; 16 yaşında hakim izniyle, 17 yaşında veli onayıyla evlenmeye izin veren Medeni Kanun düzenlemesi kaldırılmalıdır.

Mecliste daimi çocuk komisyonu kurulmalı ve bütün partilerin de bu konuya özgü çalışma grupları ve politikaları olmalıdır.

Toplumsal Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.