Türkiye Tıbbi Cihaz ve İlaç Kurumu, Kozmetik Denetim Dairesi Başkanlığı, 2024'ün ilk çeyreğine ilişkin piyasa denetim verilerini açıkladı. Bu verilere göre, riskli kozmetik ürünler listesine saç boyası eklendi. Pembesinden sarısına kadar geniş renk seçenekleriyle çocuk ve ergenlerin yoğun bir şekilde kullandığı bu ürünler, uzmanlara göre sağlık açısından büyük risk oluşturuyor, içerisindeki doğal veya kimyasal maddelerden bağımsız olarak. Uzmanlar, ebeveynleri saç boyama çılgınlığına karşı uyarıyor ve 16 yaşından önce bu tür işlemlerin yapılmamasını öneriyor.

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hilal Mocan, gençlerdeki makyaj yapma eğilimini ve saç boyama trendini onaylamadığını belirtiyor. Saç köklerinin korunmasının önemine vurgu yaparak, hem yüzde hem de saçta kullanılan her kimyasal maddenin risk oluşturabileceğini ifade ediyor. Kıl foliküllerinin gelişiminin 16 yaşına kadar devam ettiğini belirten Mocan, bu nedenle bu tür müdahalelerin zararlı olabileceğini belirtiyor.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan ise, internet gibi ortamlarda kalitesiz ve sahte ürünlerin satıldığına dikkat çekiyor. Sahteciliğin, ünlü markaların bile ürünlerini etkilediğini belirten Saydan, bu tür ürünlerin denetimlerinin sıklaştırılması gerektiğini vurguluyor.

TİTCK bu yıl dezenfektan, sabun, sinek kovucu gibi insan vücuduna temas eden "biyosidal" ürünlerin 32'sini inceledi, 5'ini riskli buldu ve 16'sına para cezası kesti. Kozmetikte ise 287 ürün incelendi ve içlerinden 147 saç boyasının mevzuata aykırılık tespit edilerek "riskli" listesine alındı. Geçici ve yarı kalıcı boyalar da dahil olmak üzere gençlere "kanarya sarısından" "çılgın maviye" gibi canlı renklerde pazarlanan Erol Avcı'nın ürünleri riskli olarak belirlendi. "Color Up, Crazy Color, Jamaican Jeans, Jamaican Tropic" gibi ürünler de dikkat edilmesi gerekenler arasında yer aldı.