Görsel ve işitsel birleşimi ile üzerimizde daha yoğun duygular yaşatan dizi ve film müzikleri dijitalde olduğu kadar toplumsal birliktelikle sokakta da ses getirir.

Çarpık kişiliklerde ve ideolojilerde ki insanlar, ortak noktada buluştuğu insan ile müziğin türüne göre (aksiyon, komedi, korku, dram.vb) duygu durumu yaşar.

Bugün sizler için ortak noktada buluştuğumuz müziklerin analizlerini yapacağız.

JOHN WİCK
John Wick film serisi müzikleri yoğun aksiyonla ve geneli tonal müzik dizeleriyle harmanlanmış elektro hip-hop müzikleridir.

LOST
Lost müziklerini sıradışı yapan şey; Dizide ki her karakterin, çiftlerin, toplulukların ve mekanların münhasır müzikleri olmasıdır.

 THE BATMAN 2022
Benim açımdan gerilim ve paranoyayı en iyi hissettiren müzikleri barındıran The Batman film müzikleri, ana karakterden çok senaryoyu yansıtan orkestra müzikleridir.

SQUID GAME
Müzik çeşitliliği açısından kabul edilebilirliği zor olabilen fakat müzik teorisi ile uğraşanların epey üstünde durduğu, ritim ve müzikal uzunluğunun eşit ve uyumlu dağıtıldığı konusunun dizinin popülerlik dönemlerinde trendlerden düşmüyordu.

Peki bu müziklerin sahne, karakter ve atmosferle uyumları nasıl mı?

  • John wick müzikleri akılda kalıcı şekilde aksiyon sahnelerinde ortamla uyumlu şekilde duyuluyor. Gece kulübü ve konser gibi mekanlarda etraftaki insanların çatışmadan habersiz olması filmde değil ortamda çalınan müzik olduğu belirtiliyor. Ritmin ve karakter hareketlerinin uyumluluğuda sanki bir müzik klibi izliyormuşuz gibi çalınan müziğin daha akılda kalıcı olmasına sebep oluyor.

  • Lost’ta ise John Locke karakteri umut dolu, adanın kendisine özel bir kader bahşettiğine inanan birisi. Müziği ilham verici, inanç ve umut dolu, bu duyguların zıttı olan tek duygu ızdırap olmalı ki bunu da müziğe piyano ve strings (telli çalgılar) ile iyi oturtulmuş.

  • The Batman filmin müzik yapımcısı Michael Giacchino filmin başında ki sahne için yaptığı müzik için yaratılmış diyebileceğim birisi. Çoğu müzik aksine, teması sanki kötü bir karakter için yapılmış müzik gibi hissettiriyor. Batman’in işaretini (İşaret, genellikle Gotham City'nin suçla mücadele eden kahramanı Batman'in varlığını simgeliyor.) gökyüzünde gören suçluların karanlığa bakıp Batman’in oradan çıkabileceğinin paranoyasını geçirmelerini izliyoruz. Bu hissiyatı bize veren tek şey ise arkada çalan müzik. Kilise çanı ve bando davullarıyla başlayan müzik, suçluların korkmaya başladığı sahnede brass’lar (bakır nefesli çalgılar) ve stringslerle hızlanıyor. Stringslerin duyulduğu ilk bardan sonra, fade out (sesin zayıflayarak kaybolması) ile devam ediyor. Film boyunca bilinen 4 Temel ritim ve müzik var. Filmin sonundaki büyük savaşta 4 şarkınında aynı anda çaldığını duyuyoruz. Ve hepsi birbirleriyle uyumlu olduğundan anlıyoruz ki film boyunca tek ana şarkı var onuda finalde dinlemiş oluyoruz.

  • Squid Game’in müzik çeşitliliğinden başlayalım, yarısı dijital yarısı stüdyo kaydı olan şarkıların genel bir tınısı yok. En popüler müziği olan “Pink Soldiers.” Jingle Bells havası veren kulağa güzel ve hatırlaması kolay, temayı dinlediğimizde diziyi izleyenlerin kolayca hatırlayabileceği merdiven çıkan pembe askerlerin olduğu sahne. Aynı zamanda müzik, askerlerin çok istikrarlı yürüdüğünü hissettiriyor bu da müziğin daha çok bir marşa benzemesinden kaynaklı. Ayrıca 4 barda (Ardışık vuruşlardan oluşan grup) bir eklenen yeni müzik elementi, sahnenin hızlı aktığı hissine kapındırıyor.