Toplumsal gazetesi; Aydınlanmanın, Cumhuriyet devrimlerinin, emek mücadelesinin sesi olmak için 19 Mayıs 2012’de kurulmuştu. 19 Mayıs’ta kurulmamız tesadüf değildi. Kurulduğumuz günden bu yana Vatan-Emek-Hürriyet çizgisinde yayın çizgimizden hiç taviz vermedik. 

Kısa aralıklarla da olsa gazetecilik faaliyetimizi 11 yılı aşkın bir süredir, çıkar odaklarına boyun eğmeden sürdürdük. 11 yılı aşkın bir süre trajikomik, hukuk garabeti davalarla uğraştık. Gazetemizin ekonomik bağımsızlığını hedef alan tazminat davalarıyla mücadele ettik. Bana ve çalışanlarımıza, dostlarımıza yönelik doğrudan saldırılar da oldu. Bu saldırılar karşısında bir adım bile geri atmadık.

Gazetemizi bombalama tehditleri, sorumlu müdürümüz Ercan Çankaya’ya yönelik sosyal medya linci, Haber Müdürümüz Serdar Nâzım Yüce’ye yüklü tazminat davaları, yazarlarımız Cemil Kılıç ve Ergün Poyraz’a yönelik alçak saldırılar karşısında boyun eğmedik. 

Giderek ağırlaşan gerici karanlık ve muhalefetin üstüne çöken rantçı güruhun saldırıları, yayın faaliyetimizi sürdürmemizi ekonomik olarak olanaksız hale getirmişti. İktidar tarafından gelen saldırılara karşı 11 yıldır direnen Toplumsal, CHP’li Beşiktaş Belediyesi’nin direkt gazetemizi batırmayı hedef alan hamlesi sonrası 1 yılı aşkın bir süredir zor günler geçirmiştik. Ve gelinen noktada artık gazetecilik faaliyetimizi sürdürmemizin imkânı kalmamıştı. Siyasetin iki kutup arasında sıkıştığı Türkiye’de, halktan yana tarafsız bir gazetecilik faaliyetine 11 yıl sonra bir süreliğine ara vermiştik.

Elbette Toplumsal’ın 11 yıllık yayın sürecinde, bir süreliğine de olsa ara vermesi okuyucularımızı ve dostlarımızı derinden üzmüş, Toplumsalı hasmane bir şekilde takip eden çıkar odaklarını sevindirmişti. Çünkü Toplumsal çıkar odaklarına ve İktidara karşı kalemini korumuş haber namustur ilkesiyle birlikte Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimlerinin yılmaz savunucusu ve bekçisi olmayı kendine görev edinmişti. 

Evet, aydınlık bir Türkiye umuduyla yeniden yayın hayatımıza siz değerli dostlarımızın da desteğiyle başlıyoruz. Ve diyoruz ki; Gazi Mustafa Kemal’in devrimlerinin savunucusu olmaya devam edeceğiz.