Yıllardır okurları, yol arkadaşları tarafından ilgiyle takip edilen, gündeme, siyasete ilişkin yorumları fark yaratan ve gazetecilik alanında kendine özel bir yer tutan Toplumsal’ımız, geçtiğimiz aylarda yayınına ara verme kararı almıştı. Bunu dostlarına “Aydınlık bir Türkiye’de yeniden görüşmek dileğiyle…” ifadeleriyle duyurmuştu. 

19 Mayıs 2012’de yayın hayatına başlayan ve 11 yıl boyunca karanlığa karşı yılmadan mücadele veren Toplumsal, yazar ve yöneticilerinin maruz kaldığı linç ve tehditleri, diğer yandan da muhalefet cephesindeki rantçıların gazetemizin ekonomik bağımsızlığını hedefleyen operasyonları yüzünden geri çekilme seçeneğini gündemine almıştı. Aradan geçen aylarda gördük ki, yayın hayatına ara vermiş oluşumuz, sadece gerici çevreleri ve muhalefete çöreklenmiş rantçı grubu sevindirdi. Biz de geçen sürede ‘ne-nasıl yapmalı’yı tartıştık, nefes aldık ve kendimizde yeniden mücadeleye girişme kararlılığı bulduk. Tam da bu noktada Toplumsal’ın emektarlarına, bizi her şartta yalnız bırakmayıp destekleyen, yeniden başlama kararımızın altına imza atmaktan hiç çekinmeyen yazarlarımıza da teşekkür etmeden geçemeyiz.

Toplumsal, aydınlanmanın, Cumhuriyet devrimlerinin, emek mücadelesinin sesi olmak için “Vatan-Emek-Hürriyet” diyerek yola koyulmuştu. Bu yoldan da bir an olsun dönmedi, dönmeyi de düşünmedi. Bu yolda yüzlerce kez yargılandık, trajikomik şekillerde mahkûm edildik, tehditler aldık, sosyal medya linçlerine maruz kaldık, hatta fiziken saldırılara uğradık. Bu zorlukları yaşarken de yılmadık, bundan sonra da yılmayacağız. 

Emekçi halkın, aydınların, yurtseverlerin sesi olmaya inatla devam edeceğiz. Güç topladık ve geri döndük, buradayız!