Bilemiyorum acaba son yıllarda Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e türlü hakaretlerde bulunmayı, hatta ağız dolusu küfürleri saçanları inceleme  ve değerlendirme şansınız oldu mu?

Kurucu liderimize küfredenlerin, Cumhuriyetimizin  değerlerine  saldıranların neredeyse ödüllendirildiği bir süreci yaşamaktayız.  Belli odaklardan almış oldukları talimatlarla , Atatürk’e ayyaş ve benzeri suçlamalarla  hakaret etmeyi  görev bilenler, onun heykellerine saldırmayı da ihmal etmiyorlardı.

Bu ülke ve ulusu için çok şeyler ifade eden Atatürk’e her fırsatta hakaretlerde bulunanlar,  bu kez de “Atatürk çocuklara bira içmeyi özendirdi” yalanlarına sığınmaktan geri durmuyorlardı.

Sözünü ettikleri içeceğin malt hulasası olduğundan dahi habersiz olan bu cahil yığınların, talimatların kimlerden ve ne şekilde aldıklarını tahmin etmek zor olmasa gerek.

Malt, çoğu insanımızın bildiği gibi, çimlendirilmesi ve özel fırınlarda kavrulması ile elde edilen arpanın adıdır. Su ile karıştırılmasıyla şıra haline getirilmiş malt, maya ilave edilmediği takdirde, alkol içermeyen, zengin mineralli bir içecek elde edilir ki bu ürünün adı da malt hulasasıdır.

Malt hulasası; Özetle Ankara Atatürk Orman Çiftliğinde kurulmuş olan Bira Fabrikası’nın bira yapımı üretiminden  bir önceki yarı mamul ürünün adıdır. Yaşı ilerlemiş ve kemikleri son derece zayıflamış insanlar ve özellikle de küçük çocuklar için önemli  bir vitamin deposu sayılan malt hulasası, aynı zamanda içeriğinde sayısız besin kaynağını da barındırıyordu.

Malt hulasası 1930 lu yıllarda halka bedelsiz verilirdi. Zamanla yararları tıbben de kanıtlanınca, Ankara Bira Fabrikası bu ürünün ücretsiz verilmesinde idari bazı sorunlarla karşı karşıya kalınca;  Tekel İdaresi malt hulasasını sembolik sayılabilecek bir ücret karşılığında ve ticari bir ambalaj eşliğinde halka sunmaya başlar.

İçeriğinde alkol bulunmayan, sindirimi kolaylaştıran, B vitamince yüksek, protein, kalsiyum, magnezyum gibi zengin bileşenlere sahip olan malt hulasası, o dönemlerde büyüme çağındaki çocuklara verilmesini Mustafa Kemal Atatürk de öneriyordu. Bilgiden ve bilimden  uzak, ancak Atatürk ve Cumhuriyete düşman olarak yetiştirilenleri siyasi rant uğruna sahaya sürenler, bakalım yakında ne gibi projelerle karşımıza çıkacaklar.

Görevleri sadece  kurucu liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret etmek olan bu tür zavallıların bir gün malt hulasası tükettiklerinde, beyinlerinin biraz daha doğru çalışacağından eminim.