Dünyaca ünlü Rus ressamları 23-26 Mayıs 2024 tarihlerinde 4. İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı ArtContact İstanbul’da buluşuyor.

Rus asıllı küratör, ressam Aygül Okutan ; 23-26 Mayıs 2024 tarihlerinde gerçekleşecek Çağdaş Sanat Fuarı ArtContact İstanbul’da, Rusya Federasyonu’ndan ünlü sanatçıların eserlerini sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

Aygül Okutan’ın standında Rusya Ressamlar Birliği'nin, ES Gallery Studios’nun ve Türkiye YAKUTDER Derneği’nin davetli sanatçıları yer alıyor.

Küratör Aygül Okutan, 8 yıldır Rusya ile Türkiye arasında sanat köprüleri kurmakta. Şimdiye dek 11 sanat projesi gerçekleştirmiş olan Okutan ArtContact İstanbul 4. Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı’nda ; Rusya’dan, Tataristan’dan, İran ve Çin’den ünlü sanatçıları, Türkiye’nin koleksiyoner ve sanatseverleriyle buluşturuyor.

ArtContact İstanbul'da ikinci kez yer alan Rusya’nın ünlü ressamı Aleksandr Shadrin'in Türk sanatseverler için gerçekleştirdiği eserler bulunuyor. Modern Rus Resim ekolünün parlak temsilcilerinden Shadrin’in tabloları, Rönesans ustalarının yaptıklarıyla yarışıyor.

Aygül Okutan’ın standında, Rus Ressamlar Birliği’nin getirdiği eserleriyle yer alan Victor Osetenko (1939-2018), 20. yüzyıl ortalarının en parlak ressamlarından.

1959 yılında Odessa Devlet Sanat Koleji'nden onur derecesiyle mezun olan Osetenko Odessa'nın baş sanatçısıydı. Odessa’nın kâşifi sayılan Victor Osetenko, vizyon sahibi bir tasarımcı olarak bu kente görselliğini kazandırdı.

Almanya’da Dresden Devlet Sanat Müzesi’nin başbekçisi Gabriela Shadé’ye göre, Victor Osetenko, Doğu Avrupa’nın Van Gogh’u. Empresiyonizm’in ve Ekspresyonizm’in en parlak temsilcisi sayılıyor.

Dahi sanatçı Esetenko, dünyadaki ilk kozmonot Yuri Gagarin’le tanışmasını, şans olarak tanımlar. Ondan aldığı esinle, uzay ve astronotik (uzay yolculuğu) üzerine, bir seri tablo üretmiştir.

Resimleri Kültür Bakanlığı tarafından, Sovyetler Birliği müzeleri için satın alınmış olan Osetenko en iyi portre dalında devlet Repin Ödülü'ne sahip.

En iyi ulusal sanatçıların resimlerinin sergilendiği Kiev Devlet Müzesi’nin “Firavun Salonu” daimi sergisinde eserleriyle temsil edilmekte.

Aygül Okutan’ın standında yer alan 1984 doğumlu Tataristanlı ressam Ruslan İbragimov, canlı resim etkinliğinde, orijinal tekniğiyle, bir dizi portre gerçekleştirecek. Yaptığı son derece canlı, renkli, yaşayan portreler arasında bana Atatürk’ün çevik zekâsını duyuran bir portresi de var. Kültür etkinliklerine ayrılan mekânlarda duvarlara tarihten sahneler boyayan Ruslan İbragimov aynı zamanda ilk ve orta okullarda resim öğretmenliği yapıyor.

Alfeya Muhametova’nın benzersiz bir teknikle Sibirya doğasının ve uzak kuzey halklarının kültürü ve hayatını, doğrudan yer altından çıkarılmış petrolle, kağıt ve tuval üzerine yansıttığı eserler, ilk kez Türkiye’de sergileniyor. Muhametova dünyada petrolle çalışan üç dört sanatçıdan biri. Bu medyumla figüratif eserler gerçekleştiren tek sanatçı.

Çin’den gelip İstanbul’a yerleşmiş olan ressamlar ; Leigong Ali’nin ve Said Chuanyi Lei’in yanı sıra sergide İran’dan modern hat sanatı dünyasının ün salmış hattatı Sanaz Alborzi’nin eserleri de bulunuyor.

Türk koleksiyonerlerinin beğenerek eserlerine talip olduğu, Başkurt Cumhuriyeti’nden Salavat Gilyazetdinov da «Büyük Bozkırların Savaşçısı» serisinden yeni çalışmalarıyla aynı standda görülebilir.

İstanbullu sanatseverler, Sovyet Tataristan’ın efsane ressamı postmodernist Yevgeny Golubtsov'un, Rus ressamı Bato Dugarjapov’un, Kırım Resim Ekolünün izlenimci sanatçıları Igor Shipilin ve Nikolai Dudchenko'nun Türkiye’de ilk kez  sergilenen işlerini görebilecekler.

Tarih: 23-26 Mayıs 2024 

Yer: Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi-Yenikapı.

Aksaray, Yenikapı Etkinlik Alanı, Kennedy Cad. No: 11/1, 34096 Fatih/ İstanbul.

Ziyaret saatleri: 11:00 – 20:00

Sergi Resim 1

Aleksandr Shadrin

Sergi Resim 2

Ruslan Ibragimov

Sergi Resim 3

Aygül Okutan