Türkiye'nin, AKP'nin son döneminde iyice ayyuka çıkan ekonomik çöküşünü anlatmak için çok sözler edilebilir. Ama aslında tek bir fotoğraf her şeyi açıklıyor. 

200 liraElbette çöküşün fotoğrafı bu. Ancak şu an oyların dengesini bu gibi gerçekler bozmuyor. Fakat oyların dengesini muhalefetin yaptıkları ettikleri bozabilir, olumlu ya da olumsuz.

Yurttaş neden hala Akşener'in ihanetini tartışıyor mesela? AKP gitsin de bunlar mı gelsin diyor. Binlerce benzeri örnek verilebilir ama durum çok net. Halk kendisini yönetebilecek, kendinden emin, ulaşılabilir, ülkeyi daha da batırmayacak, bileşenlerini baltalamayacak, aksine destekleyecek bir iktidar istiyor. Bu gerçekliğe en yakın kim,hangi parti,hangi ittifak; bunun değerlendirmesi yapılıyor artık sandıklarda. 

Dolayısıyla bugünden tezi yok, akıllar başlara devşirilmeli. İttifak pazarlığı vs.  değil politika üretilmeli. Halka bataklıktan çıkış reçetesi verilmeli. Sağcıyla sağcı olunmamalı. Atatürk devrimleri hatırlanmalıdır. Öyle "bizi bir seçin, bakın görün neler yapıyoruz" saçmalığıyla bir arpa boyu yol yürünmez!