Türkiye Cumhuriyetini kuran CHP, Cumhuriyetin 100. yılının ardından yapılan seçimlerde çok büyük bir başarı kazandı.  CHP, on yıllar boyunca sürekli aşağılanıyordu. Gerici iktidarlar CHP’ye saldırmaktan adeta vahşi bir zevk alıyordu. Yalanlarla, kumpaslarla, kara çalmalarla saldırıya uğrayan CHP’ye halkımız sonunda sahip çıktı.

Art arda gelen seçim yenilgileri CHP seçmeninde büyük bir umutsuzluk yaratmıştı. Ancak özverili ve çilekeş CHP seçmeni ve örgütü, bütün baskılara direndi, pes etmedi, boyun eğmedi. Partisini asla terk etmeyen CHP seçmeni,  gönül verdiği siyasi hareketi, ısrarla ve azimle en azından % 25 düzeyinde tutmayı başardı. Bu oran, Cumhuriyetin direniş mevzisiydi. Mevziyi terk etmeyenler sonunda hücuma kalktı. Hem de öyle bir hücum ki… CHP, % 37 düzeyindeki oy oranıyla Türkiye’nin en güçlü partisi oldu.

Yaklaşık 40 yıl sonra ilk kez bir seçimden birinci parti olarak çıkan CHP büyük bir umut rüzgarı estirdi.

Bir önceki seçimde 11 olan elindeki büyükşehir sayısını 14’e yükseltti. İçerden ihanetler olmasaydı Hatay da alınıyordu. Nitekim Hatay, çok az bir arayla yitirildi.

Büyükşehirlerin yanı sıra 22 il belediyesini de kazanan CHP deyim yerindeyse tam bir sandık devrimi gerçekleştirdi. Altı oklu bayrak Türkiye haritasının büyük bir bölümünü kapladı.

Neler diyorlardı neler?

CHP asla seçim kazanamaz diyenler vardı.

Bu millet CHP’ye oy vermez diyenler vardı.

CHP milletin değerlerine yabancı diyenler vardı.

Hepsi halkın tokadını yedi.

CHP üzerinden Cumhuriyete ve Atatürk’e saldıran gerici güruh büyük bir ders aldı. Umarım dersle birlikte ibret de alırlar.

Herkes bilmeli ki CHP Cumhuriyettir, demokrasidir, özgürlüktür.

CHP Türkiye’yi kuran iradenin yansımasıdır.

CHP, Türkiye’nin geçmişi olduğu kadar geleceğidir.

CHP, çağdaş değerlerin partisidir.

CHP, insan haklarının partisidir.

Bu gerçekler ışığında şimdi sıra merkezi iktidarı kazanmaya geldi.

Yerel seçimlerdeki bu görkemli başarıyı genel seçimlerde de gösterebilmenin yolu halka hizmeti parmak ısırtacak düzeyde etkili, yararlı ve başarılı bir biçimde sergilemekten geçiyor.

Umalım ki CHP’li belediye başkanları çok başarılı bir hizmet dönemi geçirsinler.

Siyasi takvime göre genel seçimler 2028’de. Ancak erken seçim olma olasılığı çok yüksek. Ne zaman yapılırsa yapılsın ilk genel seçimlerde CHP merkezi iktidarı almalı. TBMM’de çoğunluğu sağlamalı.

Az laf, çok iş deyip tam yol ileri haykırışıyla genelde de iktidar olma yürüyüşü şimdiden başlamalı.

Haydi CHP!