Gazeteci Merdan Yanardağ, AKP’nin Abdullah Öcalan ile yeni bir çözüm süreci hazırlığında olduğu görüşünü anlatmak için kullandığı sözlerinin çarpıtılması sonucu gözaltına alındı.

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ hakkında, geçen hafta yayınlanan 4 Soru 4 Cevap programında, AKP’nin Abdullah Öcalan ile yeni bir çözüm süreci hazırlığında olduğu görüşünü anlatmak için kullandığı sözlerin hedef gösterilmesi üzerine “terör örgütünü övme” suçlamasıyla soruşturma başlatıldı.

Merdan Yanardağ, sözlerinin bağlamından koparıldığını anlattığı ve yayınlanmayan görüntüleri yeniden yayınladığı bir özel yayına katıldı. Yanardağ, yayın esnasında TELE1'in ofisine gelen polis memurlarınca yayın sonrasında gözaltına alındı.

Merdan Yanardağ, ifadesi alınmak üzere Vatan Emniyet müdürlüğü'ne götürüldü. 

Gazeteci Yanardağ gözaltına alınmadan önce Twitter'da Aktrollerin öncülüğünde başlayan linç kampanyası, gözaltına sebep hazırladı. Yanardağ'ın konuşmasının bir bölümünü kesip bağlamından kopararak servis edenler de aynı aktrollerdi. 

Paralı trollerin linç kampanyalarına yandaş olmayan, mesleğini hakkıyla yapmaya çalışan gazeteciler olarak yıllardır alışkınız.

Toplumsal ailesi olarak medyayı linç kampanyalarıyla, haberlere getirilen erişim engelleriyle, uçuk tazminat cezalarıyla yeniden dizayn etme girişimlerinin karşısında olduğumuzu tekrar dile getiriyoruz. 

Gazeteci Merdan Yanardağ'ı derhal serbest bırakın!