Yazımın başlığı aslında maç başlamadan atmıştım. Çünkü yaşanacakları ve olacakları tahmin ediyorum. Gollerden bağımsız şekilde Fenerbahçe, 2 karşılaşmada da maçın hakimiydi. Ama maalesef yazımın başlıkta bahsettiğim siklet farkından kaybetti. La Liga’da yokları oynayan yıldız futbolcu olmayan Raktic ve Reyes gibi eski günlerden çok uzak olan futbolcularla oynayan bir Sevilla ile Süper Lig’de şampiyonluğa Fenerbahçe oynadı. 

Bu siklet farkı artık Süper Lig’in ve 5 büyük ligin ne kadar uzağında olduğumuzu gösterdi.  Sevilla ile eşleşmesi herkesin akıllarına 2008’deki eşleşmesini getirdi.  Evet o Sevilla’dan uzak bir  Sevilla vardı. Ama Fenerbahçe aynı Fenerbahçe miydi?  O Fenerbahçe şampiyonluklara ambargo koyan, kendi evinde beraberlik bile almayan, ‘ruhu’ olan bir takımdı. Volkan Demirel’li, Alex’li ama en önemlisi taraftarın gerçekten 12. adam olduğu bir takımdı. Tesadüf mü, kader mi?  Bilinmez. O takımın hocası yine bir Brezilyalı Zico’ydu.

Maç aslında herkesin beklediği gibi oldu. Sevilla geri çekildi. Fenerbahçe hücum yaptı ama hücumlar plansız ve pasif hücumlardı. Agresif ve cesurca hücum yapan kişi Avrupa sahnesinde en tecrübesiz olan isimdi; Arda Güler...

Arda Güler adeta mahalle maçında oynar gibi rahat ve korkusuzca oynadı. Bu oyun becerisiyle penaltıyı aldı, umutları artırdı.

TARAFTAR ALDI, TARAFTAR VERDİ
Golden önce sesi çıkmayan Fenerbahçe taraftarı İngiliz hakeme penaltıyı baskıya aldırdı. Golden sonra da tam bir 12.adam performansı gösterdi.  Fenerbahçe oyun momentumunu ele aldı ama momentumu veren taraftar momentumu sahaya madde atarak geri aldı resmen. Sevilla oyuncularının istedikleri geri çekilmeyi ve 7-8 dakika duran maç Sevilla hocasının adeta yazmak istediği bir ütopya romanıydı. Ama bazı ütopyalar gerçek olur ya, bu ütopya da gerçeğe dönmüştü. Sevilla hocası Sampaoli için ütopya olan bir gerçek, Jorge Jesus için adeta bir distopyaya döndü. Sezona iyi başlayan taraftarlar tarafından Kurtlar Vadisi karakteri ‘İskender Büyük’e bile benzetilen Jesus tercihleriyle kendine bir distopya yarattı. Özellikle oyun tercihleriyle sistemiyle ölüyü dirilten doktordan grip olan hastayı bile yanlış tedavi eden bir doktora dönüştü.

Bakalım Jesus asıl hedefi olan ligde gerçekten bir uzman doktor mu gibi davranacak yoksa hastayı öldürecek mi?  Bunu izleyip göreceğiz.