AKP Lideri Tayyip Erdoğan; her fırsatta “Terör devletine izin vermeyeceğiz!” diyerek Suriye’de kurulmakta olan Kürdistan’a karşı olduğunu söylüyor.

Gerçek öyle mi? Gelin bu işin bir sağlamasını yapalım:

*AKP 2002 yılında iktidara gelmeden önce Kürdistan diye bir devlet yoktu ama Erdoğan döneminde Kuzay Irak’ta Kürdistan kuruldu.

*Anımsayalım: 2000 yılında dönemin başbakanı Bülent Ecevit, “Kuzey Irak’ta Kürt devleti kurulmasını savaş sebebi sayarız!” dedi. Peşinden hemen Türkiye ekonomik krize itildi. Bu süreçte hükümet ortağı Devlet Bahçeli erken seçim istedi ve hükümeti bozdu; AKP iktidara geldi.

*ABD, 2003 yılında Irak’a girdi ve peşinden de Mesut Barzani liderliğinde Irak’ta  Kürdistan kuruldu. Bu operasyona Tayyip Erdoğan ve AKP bütün gücüyle destek verdi. Görünmez el de Ecevit hükümetini dağıtıp Erdoğan’a iktidar yolunu açan Devlet Bahçeli idi.

*Bununla kalmadı Erdoğan. ABD’nin Ortadoğu’yu parçalayıp burada bir Kürdistan kurma planı olan BOP’ta eşbaşkan oldu. Kuzey Irak’ta Kürdistan ilk hedefti. Buna Suriye’nin kuzeyi ve Türkiye’nin güneydoğusu da eklenmeliydi.

*Ağustos 2005’te Diyarbakır’a giden Erdoğan, “Türkiye’de Kürt sorunu var!” diyerek o zamana kadar etkisizleştirilmiş olan PKK’ya dolaylı yoldan harekete geç demiş oldu. Sadece bu mu? Erdoğan’ın Diyarbakır Valisi ve şu anki genel başkan yardımcısı Efkan Ala, Diyarbakır caddelerine “Kürdistan’a hoş geldiniz!” diye büyük boy  pankartlar astırıp bölücülüğü hükümet siyaseti haline getirmiş oldu.

*Sıra Kuzey Suriye’ye gelmişti… Erdoğan burada da Kürdistan oluşturmak için 2011 yılında Suriye hükümetine karşı teröristleri saldırtan politika başlattı. Bölgede Kürt nüfus yüzde 15 kadardı. Bilinen çatışmalar sonucunda Suriye güvenlik güçleri bölgeden çekilmek zorunda kaldı. Bölgedeki Arap nüfus Türkiye’ye göç ettirildi. Boşalan alanlara PKK girerek egemen oldu. ABD’nin desteğiyle de burada ordu oluşturdu. Öyle ki şimdi belediye seçimleri yapmaya kalkışıyorlar. Çünkü Kuzey Suriye’deki Araplar buradan çıkartılmış; bölge PKK’ya bırakılmış ve nüfus çoğunluğu onlara geçmişti.

*PKK’nun burada PYD adıyla devletleşmesini durdurmak için bölgeye derinliği olmaya operasyonlar yapıldı. Bu operasyonlar ile PKK’nın Kuzey Suriye’de devlet kurduğu gerçeği gizlendi. Bir zamanlar tantana ile duyurulan Suriye operasyonlarının terör devletini engelleme yönünde hiçbir işe yaramadığını şu anki durum pek açık olarak ortaya çıkardı.

BAHÇELİ SAYESİNDE

*Önce Irak’ta sonra Suriye’de Kürdistan oluşturan Erdoğan’ın bu politikalarına 9 senedir destek veren ikinci lider de Devlet Bahçeli…

*Erdoğan-Bahçeli ikilisinin aslında ikinci bir İsrail olan Kürdistan için yürüttükleri gizli destek politikaları sonucu Türkiye’nin güvenliği tehdit altına girdi. Sıra, Türkiye’den toprak koparmaya geldi.

*Irak Kürdistan Lideri Mesut Barzani yönetimi bunu açıkça ortaya koymaktadır. Barzaniler ve destek güçleri yayınlarında Güneydoğu Anadolu’yu Kürdistan’ın parçası olarak göstermektedir.

*Barzani’yi devlet lideri olarak kabul eden, onunla iki eşit devlet başkanı gibi görüşen kişi de Tayyip Erdoğan’dır. Ankara’da Kürdistan bayrağını göndere çektirten de Erdoğan’dır. Suriye’de PKK’nın PYD kolunu kuran Müslim Salih’i Ankara’da kırmızı hali ile karşılayan da Tayyip Erdoğan’dır.

Şimdi, bunları yapan bir siyasetçinin PKK ile gerçekten mücadele ettiğini, terör devletine, Kürdistan’a karşı olduğunu kim söyleyebilir?

Peki bunları yapan Erdoğan’a bütün gücüyle destek veren kim?

-MHP Lideri Devlet Bahçeli?

Hem de muhalefeti asarım-keserim biçiminde tehdit eden Bahçeli…

Bu iki siyasetçi “Vatan, millet, bayrak!” diye diye Kürdistan’ı kurdular; halkın yarısı da bu oyunu anlayamadığı için  onlara oy veriyor.

Yani, terör devleti Kürdistan, Türk halkının AKP ve MHP’ye verdiği oylarla kuruldu; şimdi gözünü Türkiye’ye dikti.

Millet, PKK’ya kızmaktan önce bu terör örgütüne siyasi destek veren bu kendi politikacılarına kızmalı.

Ama hiç sanmıyorum…

Düşünme yeteneğini yitiren milletler her türlü yıkıma açıktır…