Kübra Karabulut

Millet İttifakı’nın 13. Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Cumhurbaşkanı yardımcısı adayı Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş Eskişehirlilerle buluştu.

Kılıçdaroğlu ve Yavaş, Eskişehirliler tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı. Miting, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in konuşmasıyla başladı. Büyükerşen, “I. İnönü, II. İnönü ve Sakarya Meydan muharebelerinden sonra Demokrasi muharebesi de burada yapılacak” diyerek Eskişehirlilerden Kılıçdaroğlu’na oy istedi. 

yılmaz büyükerşen

'ASIL BEKA SORUNU BU İKTİDARIN TA KENDİSİDİR'
Büyükerşen’in ardından kürsüye çıkan Yavaş, Beypazarı’nın ardından ABB’de yaptıklarının, seçim sonrası için bir gösterge olduğuna değindi. “Çılgın projelere para harcayan bir yönetim vardı” diyerek 25 yıllık Melih Gökçek dönemini eleştiren Yavaş, 4 yılda Ankara’nın borçlarının ödediğini söyledi. Deprem bölgesinde de yardımlara devam ettiklerini belirten Yavaş, “Bizi görmüyorlar ama varız, halk bizi görüyor” dedi. Yavaş, her seçimde beka sorununu gündeme getiren iktidarı şu sözlerle ifade etti: 

Her seçim beka… Ülkedeki mülteciler bekamızı tehdit ediyor. Ülkemizdeki pahalılık artık bekamızı tehdit eder hale geldi. Enflasyon, kira fiyatları beka sorunu haline geldi. İddia ediyorum en büyük beka sorunu bu iktidarın kendisi haline geldi.

İktidarın eleştirilerinin gerçek olmadığını dile getiren Yavaş, ülkede tarımın bitirilmesini ve dış borcu hatırlatarak plansızca üniversite açılmasını eleştirdi. Genç işsizliğine değinen Yavaş, konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı:

Azarlanmaktan bıktık, düşman görülmekten bıktık. Mutlaka bu değişime ihtiyaç var.

Eskişehir halkına seslenen Kemal Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin kaderini değiştireceğiz” diyerek sözlerine başladı. Ülkedeki umutsuzluğa son vereceğini belirten Kılıçdaroğlu, işsizliğe de son vereceğini söyledi. İktidarın sıkça parayı nereden bulacağına ilişkin eleştirisine “5’li çeteden paraların tamamını alıp vatandaşa vereceğim” sözleriyle karşılık verdi. 

Eskişehir’de 44 bin 648 gencin ilk kez sandığa gideceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin kaderini değiştirecek olan sizlersiniz” diyerek gençlerden oy istedi. Kılıçdaroğlu, konuşması esnasında sıkça “Hak, hukuk, adalet” sloganı atan Eskişehir halkına “Bu işi 1. turda bitirelim” dedi. 

'SOĞAN LÜKS OLDU' 
Eskişehir mitinginde iktidarı eleştiren Kılıçdaroğlu, soğanın lüks hale getirdiğini söyledi. İktidarın canlı hayvan, et, buğday, yulaf başta olmak üzere pek çok şeyi ithal etmekle eleştirirken çiftçileri destekleyeceklerini açıkladı. Kılıçdaroğlu, çiftçilere ÖTV’siz ve KDV’siz  mazot desteği sağlayacaklarını söyledi. “Devlet, kendi çiftçisiyle rekabet etmez” diyen Kılıçdaroğlu, tarımın stratejik sektör olduğunu söyledi. 

'HARAMİ DÜZENİNİ YIKIP HALK DÜZENİNİ KURACAĞIZ'
Kılıçdaroğlu, Eskişehir’de yaklaşık 100 bin öğrenci olmasına rağmen 15 bin öğrenci yurdunun olduğunu belirtti ve iktidara geldiklerinde gençlerin barınma sorununun 1 yılda çözüleceğini söyledi. Gençlerden bu düzeni değiştirmek için destek isteyen Kılıçdaroğlu mevcut düzeni şu sözlerle ifade etti:

Bu düzen haramilerin düzenidir. Biz halkın düzenini inşa etmek istiyoruz. İnsanca bir düzen inşa etmek istiyoruz.

TOKİ’nin kira sorununu çözmek için kurulduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, iktidarı 22 yıldır TOKİ vasıtasıyla bu sorunu çözememekle eleştirdi. Milyonlarca dava dosyası olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, ülkedeki ev soruna ilişkin şu ifadeleri kullandı:

Yabancıya ev satmayacaksın. Bizim insanımız 400 bin doları nereden bulacak? O parayı Bay Kemal bulacak, herkes ev sahibi olacak. TOKİ’yi asıl işlevine döndüreceğiz tıpkı Kızılay gibi…

Kılıçdaroğlu, ülkedeki yabancıları iki yıl içinde ülkelerine göndereceklerini belirtti. Ülkenin demografik yapısının korunması için gönüllü geri dönüşlerin başlatılacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri halinde okula giden her çocuğa ücretsiz yemek desteği vereceklerini söyledi. Kılıçdaroğlu konuşmasını, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “Her şey güzel olacak” sloganıyla bitti. 

Eskişehir mitingi