Yeni asgari ücret belirleme süreci, doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı ve dolaylı olarak toplumun tamamını etkileyecek öneme sahiptir. Asgari ücrete dair kritik bir görüşme, saat 16.30'da Beştepe'de gerçekleşecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'ndaki tarafları arayarak davet etti. Toplantıya işçi ve işveren temsilcileri ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan katılacak. Yeni yılda geçerli olacak asgari ücret, görüşme sonrasında bugün açıklanabilir.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, iki kez toplandıktan sonra üçüncü toplantıya odaklanmış durumda. İlk toplantıda takvim belirlenmiş ve yapılan çalışmalar paylaşılmıştı. İkinci toplantıda ise temel ekonomik veriler masaya yatırıldı, ancak henüz bir rakam ortaya çıkmadı.

Asgari ücretin 31 Aralık sonuna kadar belirlenmesi gerekiyor. Türk-İş Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar, görüşmelerin süratle devam etmesini ve kısa süre içinde mutabakata varılarak bitirilmesini arzu ettiklerini belirtti. Henüz bir rakam açıklanmazken, Türk-İş, TÜİK ve Hazine-Maliye Bakanlığı'nın görüşleri dikkate alınarak sürecin ilerleyeceği ifade ediliyor.

TEK ZAM YAPILACAK

Bu yıl asgari ücrete tek bir zam yapılacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, ikinci bir toplantı yapılmasının gerekli olmadığını belirterek, "Tüm parametreler iyi gidiyor." şeklinde açıklama yapmıştı. Geçmiş yıllarda ise asgari ücret, temmuz aylarında yapılan ara zamlarla güncellenmişti.

ZAM SENARYOLARI

Asgari ücret halen net 11 bin 402 TL olarak uygulanıyor. Asgari ücrete gelecek zam oranlarına göre oluşacak net ve brüt rakamlar ise şu şekilde:

Yüzde 35'lik zamda asgari ücret 15 bin 392 lira

Yüzde 40'lık zamda 15 bin 962 lira

Yüzde 45'lik zamda 16 bin 532 lira

Yüzde 50'lik zamda 17 bin 103 lira

Yüzde 55'lik zamda ise 17 bin 673 lira olacak.