Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC) Savcısı Karim A. A. Khan, İsrail'in Gazze'deki savaş suçları nedeniyle aralarında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın da bulunduğu şüpheliler için tutuklama emri talep ettiğini duyurdu.

'MAKUL GEREKÇELERİMİZ BULUNMAKTADIR'

Karim Khan yaptığı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Ofisim tarafından toplanan ve incelenen delillere dayanarak, Filistin devleti sınırları içerisinde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın aşağıda sıralanan suçlar bakımından en az 8 Şubat 2024 tarihinden itibariyle cezai sorumlulukları olduğuna dair makul gerekçelerimiz bulunmaktadır: Bir savaş yöntemi olarak sivillerin aç bırakılması, kasten büyük acıya sebep olmak ve zalimane muamele, bir sivil topluluğa karşı kasten saldırı yöneltmek, ve insanlığa karşı işlenen diğer suçlar...

Yapılan açıklamada, soykırım iddiasının dile getirilmemesi dikkat çekiyor. Soykırım suçu ile savcılığın tutuklama emri çıkarılmasını istediği suçlar arasında eylemler bakımından önemli bir fark bulunmuyor. Bununla birlikte Uluslararası Ceza Mahkemesinde görülen önceki davalara bakıldığında soykırım suçunu diğerlerinden ayıranın “kasıt” faktörü olduğu gözlemleniyor. Soykırıma yönelik kastın kanıtlanması, insanlığa karşı işlenen diğer savaş suçlarına nazaran daha yüksek bir eşiğe ulaşılmasını gerektiriyor. 

YAKALAMA EMRİ TALEBİ HAMAS LİDERLERİNİ DE KAPSIYOR 

Aynı yakalama emri talebi Yahya Simwar ve İsmail Haniyeh’in de aralarında olduğu Hamas liderleri için de çıkarıldı. Hamas'ın askeri kanadının komutanlarından Muhammed Deif de yakalama emri talep edilen isimler arasında.