Toplumsal Haber Merkezi

İktidara yakın derneklerin bir araya geldiği ‘Filistin'e Destek, İsrail'e Lanet’ mitingine katılan ve elinde hilafet bayrağı bulunan bir kişi saldırıya uğradı. Saldırıyı gerçekleştiren kişi, üniversite öğrencisi Ege Akersoy sevk edildiği hakimlikçe tutuklandı.

2024’ün ilk gününde Galata Köprüsü'nde AKP'ye yakın dernek ve vakıfların oluşturduğu Milli İrade Platformu ‘Filistin'e Destek, İsrail'e Lanet’ mitingi yaptı.

Miting sonrası elindeki tevhid bayrağıyla Şişhane Meydanı'ndaki iş merkezinin önünden geçtiği sırada bir kişi tarafından yumruklu saldırıya uğrayan İsmail Aydemir'in burnundan kan aktığı görüntüler sosyal medyanın gündemine oturdu. 

CUMHURİYET, ATATÜRK VE KADIN DÜŞMANI...

Hilafet çağrısı yaptığı için bir genç tarafından yumruklanan İsmail Aydemir sosyal medya hesabından da hilafet paylaşımları yaptığı, Cumhuriyet, Atatürk ve kadın düşmanı mesajlar paylaştığı ortaya çıkmıştı.

EGE TUTUKLANDI

Üniversite öğrencisi Ege Akersoy, Karaköy Polis Merkezi'ndeki işlemlerinin ardından sevk edildiği hakimlikçe tutuklandı. Akersoy, Metris Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.

Olayın ardından İstanbul'un göbeğinde hilafet sloganları atılmasına siyasetten ve sosyal medyadan tepki yağdı...

HOCASI EGE’Yİ ANLATTI

Olayın etkisi henüz sıcakken Ege Akersoy’a sosyal medyadan yağan destek mesajlarının ardı arkası kesilmedi. Akersoy’a destek için açılan #EgeAkersoyYalnızDeğildir etiketi, günlerce Türkiye gündeminde kaldı. Son olarak Ege’ye bir destek mesajı da hocasından geldi. Akersoy’un öğrencisi olduğu Yıldız Teknik Üniversitesi’nin önemli hocalarından Prof. Dr. Sezgin Çelik, sosyal medya hesabından Ege Akersoy’u ve yaşananları tek tek anlattı.

‘TUTUKLAMA KARARI HAKSIZDIR’

Mesajına “Türk Milleti'nin Bilgisine...” diyerek başlayan Sezgin Çelik “Öncelikle ifade etmek isterim ki, bir eğitimci olarak şiddet içeren bir eylemi doğru bulmam mümkün değildir. Kaldı ki öğrencimiz de ifadesinde pişmanlığını dile getirmiştir. Ancak başarılı bir öğrencimiz hakkında, kaçma ya da delil karartma şüphesinden söz edilemeyecek bir durumda tutuklama kararı verilmesini de haksız bulduğumu ve üzüldüğümü belirtmek isterim” dedi.

‘HEDEF GÖSTERİLMESİNE GÖNLÜM RAZI DEĞİL’

Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki bütün öğrenci arkadaşlarını siyasi fikirlerine bakmaksızın kendi evlatlarından asla ayırt etmediğini vurgulayan Sezgin Çelik, “Her biri Ege gibi benim için kıymetli ve özeldir. Sosyal medyada binlerce trol hesaptan örnek bir öğrenci olan Ege'nin hedef gösterilmesine, tehdit ve ağır hakaretlere maruz kalmasına da gönlüm razı olmaz, olmayacaktır. Bu olay ile alakalı olarak bizleri de hedef alan, belirli merkezlerde bilinçli olarak planlandığı anlaşılan ve trol sürüleri tarafından yürütülen aşağılık saldırılar karşısında da geri adım atmayacağımın bilinmesini isterim” ifadelerini kullandı.

'EN KISA SÜREDE TAHLİYE OLSUN'

“Ege'nin en kısa sürede tahliye olup yeniden ailesine ve okuluna kavuşmasını temenni eder, Türk Gençliği'nin Atatürk ilke ve inkilapları rehberliğinde hür ve bağımsız şekilde ilelebet mutlu yaşamasını dilerim” diyen Prof. Dr. Çelik, sözlerini “Ne mutlu Türküm diyene” ifadeleriyle bitirdi.

İşte Prof. Dr. Sezgin Çelik’in o mesajı:

Türk Milleti'nin Bilgisine...

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü önder kabul eden, Türk Milliyetçisi bir öğretim üyesi olarak milletimizin aydınlık geleceği için uzun yıllardır görev yapmaktan gurur duymaktayım. 

1 Ocak tarihinde meydana gelen ve görev yaptığım üniversitenin öğrencilerinden Ege AKERSOY'un tutuklanmasına neden olan olay kamuoyunun malumudur. Öncelikle ifade etmek isterim ki, bir eğitimci olarak şiddet içeren bir eylemi doğru bulmam mümkün değildir. Kaldı ki öğrencimiz de ifadesinde pişmanlığını dile getirmiştir. Ancak başarılı bir öğrencimiz hakkında, kaçma ya da delil karartma şüphesinden söz edilemeyecek bir durumda tutuklama kararı verilmesini de haksız bulduğumu ve üzüldüğümü belirtmek isterim. 

Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki bütün öğrenci arkadaşlarımı siyasi fikirlerine bakmaksızın kendi evlatlarımdan asla ayırt etmedim, etmem. Her biri Ege gibi benim için kıymetli ve özeldir. Sosyal medyada binlerce trol hesaptan örnek bir öğrenci olan Ege'nin hedef gösterilmesine, tehdit ve ağır hakaretlere maruz kalmasına da gönlüm razı olmaz, olmayacaktır. Bu olay ile alakalı olarak bizleri de hedef alan, belirli merkezlerde bilinçli olarak planlandığı anlaşılan ve trol sürüleri tarafından yürütülen aşağılık saldırılar karşısında da geri adım atmayacağımın bilinmesini isterim. 

Bu süreçte sosyal medya üzerinden veya şahsen arayarak içten dileklerini ve desteklerini bildiren bütün dostlarımıza teşekkür ederim. Şahsımı hedef alan hakaretlerin hukuk zemininde avukatlarımız tarafından hesabının sorulacağını herkesin bilmesini isterim.

Ege'nin en kısa sürede tahliye olup yeniden ailesine ve okuluna kavuşmasını temenni eder, Türk Gençliği'nin Atatürk ilke ve inkilapları rehberliğinde hür ve bağımsız şekilde ilelebet mutlu yaşamasını dilerim. 

Ne mutlu Türküm diyene. 

Saygılarımla… 

Editör: Serdar Nazım Yüce