Müslümanların çoğunlukte olduğu başlıca şu Afrika ülkelerinde kızlar sünnet edilmektedir: Somali, Nijerya, Kenya, Cibuti, Eritre, Etiyopya, ve Sudan.

Afrika’da bu uygulamanın kurban kız ve kadınların sayısı sekiz milyonun üzerindedir.
Başta Mısır’ın bulunduğu Orta Doğu ülkelerinde de kızların sünnet edilmesi yaygın olarak uygulanmaktadır.
Bu ülkelerde Müslümanlar, kızların sünnet edilmesini İslam’ın bir şartı olarak algılamaktadırlar. Oysa İslam’ın kutsal kitabı Kuran’da böyle bir kural YOKTUR.
Günümüz dünyasında 125 milyon kız ve kadın sünnet edilmiştir. Bazı kaynaklarrda bu sayı 200 milyon olarak verilmektedir.

Değerli Dostlar,
Şimdi sizlere, küçük yaşta sünnet edilmiş bir kızın gerçek öyküsünü anlatacağım.
Müslüman kızın adı: Waris Dirie.
1965 yılında, Afrika’nın en yoksul ülkesi Somali’nin küçük bir beldesinde, 12 çocuklu göçebe bir ailenin kızı olarak doğdu. 13 yaşındayken 60 yaşında biriyle görücü usulüyle evlendirilmek istendi.
Evden kaçtı, başkent Mogadişu’ya gitti. Oradan Londra’ya kaçtı. Önce sokaklarda yattı, sonra McDonald’da temizlikçi olarak çalıştı… 1987’de şans eseri profesyonel bir moda fotoğrafçısıyla tanıştı. Çekilen fotoğrafları sayesinde moda dünyasına girdi, manken oldu. 
Televizyonda “Hayatımın Değiştiği Gün” programına katıldı ve gündem yaratan konuşmasını yaptı. Program yöneticisi kadın, Waris konuşurken ekrana görseller getirerek konuyu çok çarpıcı bir biçimde yansıttı.
İşte şimdi, Somalili Waris’in o TV programında anlattıkları:   

“Üç yaşındaydım.
Bir gece önce bana bir tabak fazladan pilav vermişlerdi. Nedenini bilmiyordum.”

(Görsel: Çölün ortasında ana kız gidiyorlar. Korkunç suratlı bir kadın onları karşılar. Bu kişi, sünnetçi kadındır. Elinde bıçak, jilet… Bir taşın üzerine oturan anne, küçük kızını kucağına alır, zorla kızın bacaklarını ayırır… Sünnetçi, bıçağıyla, jiletiyle işe koyulur…)
(Görsel: Kız çocuğu çığlıklar atıyor, haykırıyor, bağırıyor, ağlıyor, havada akbabalar uçuyor…)

“12 kardeşiz. Annem diğer çocukların yanına dönmek zorundaydı…
Yaram enfeksiyon kaptı. Ateşim yükseldi…

(Görsel: Klitoris kesip alınır. Vulvanın (vajinanın dışı) iç ve dış dudakları keslip atılır… Ve yara dikilir… Genital organların yerinde sadece yaralar kalır…)

“Sünnetçi kadın sadece bir kibrit ucu kadar delik bıraktı!
Bir kere o taşlara yeniden gittim..... Hepsi gitmişti, kuşlar yemişti…

(Görsel: TV’nin kadın yönetcisi kendisini tutamaz, hıçkıra hıçkıra ağlamaya başlar…)

WARİS, NEW YORK’TA BİRLEŞMİŞ MİLLETLER MERKEZİ’NDE KONUŞUYOR

Moda mankeni olarak ünlenen, “Çöl Çiçeği” adı verilen Waris, sürekli olarak kadınların sünnet edilmesi hakkında konuşur, ayrıntılı açıklamalar yapar, medyaya beyanatlar verir.
Waris’in çabalarını Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan’ın dikkatini ve ilgisini çeker. Müslüman kız ve kadınlara yapılan zulmü  tüm dünyaya anlatması için Waris’i New York’ta Birleşmiş Milletler Merkezi’ne davet eder. Waris, daveti kabul eder.

Waris, BM Merkezi’nde Genel Kurul’a hitap etmek üzere kürsüye çıkar ve şu konuşmayı yapar:
 Söz, Waris’te:

“Annemi seviyorum. Ailemi seviyorum. Afrika’yı seviyorum…
30 yılı aşkın bir zamandır, aileler sünnet edilmeyen kızlarının temiz olmadığına gerçekten inanıyor. Çünkü bacaklarımızın arasındaki şey temiz değil! Bu yüzden alınmalı! Ayrıca bekaret ve fazilet kanıtı olarak dikilmeli… Düğün gecesi koca, eline bir çakı ya da bıçak alır, karısının içine girmeden önce keser…
Sünnet edilmemiş bir kız evlenemez. Sonunda köyünden sürgün edilir, fahişe muamelesi görür…
KURAN ‘DA OLMAMASINA RAĞMEN bu uygulama sürmektedir.
Bu sakatlama sonucu kadınların ömürlerinin sonuna kadar zihinsel ve fiziksel olarak hastalandığı kabul ediliyor…
Afrika’nın belkemiği olan, kadınlardır…
Ben hayatta kaldım, ama iki kız kardeşim kalamadı. Safiye, kesildikten sonra kan kaybından öldü. Amine de doğum sırasında çocuğuyla birlikte öldü…
Bu anlamsız ritüelden vazgeçilse kıtamız ne kadar güçlenirdi?
Ülkemizde bir atasözü var: “Sıranın en sonundaki deve, en başındaki kadar hızlı yürür. Birimizin başına gelen herkesi etkiler…
Çocukken kadın olmak istemediğimi söylerdim. Bu kadar acı veriyorsa neden olayım ki? Ve bu denli mutsuz ediyorsa!...
Ama artık büyüdüm.
Kendimle gurur duyuyorum.
Ama hepimizin iyiliği için, kadın olmanın anlamını değiştirelim!”

Bu konuşmadan sonra Waris, kadına yapılan zulme karşı savaşta Birleşmiş Milletler Elçisi seçildi.

Değerli Dostlar,

Waris bugün 59 yaşında. Yılmadan, bıkmadan, aynı kararlılıkla, Müslüman kızların sünnet edilmesine karşı başlattığı savaşı sürdürüyor…

Değerli Dostlar,

Özgür akıllı aydın kadınlar Türkiye’de 81 ilde ve birçok ilçede “kadına şiddete karşı” örgütlendiler. Bunun ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlayalım ve örgütlenen kadınların yanında olalım…