Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde istediği sonucu alamayan HDP, bileşen ve kendisine yakın partilerle bir araya gelmeye devam ederek özeleştiri dönemini başlattı. 

BirGün'ün haberine göre, Edirne cezaevinde tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Artı Gerçek'e verdiği röportajda aktif siyaseti bıraktığını açıklaması ve partinin cumhurbaşkanı adayı çıkarmamasını eleştiren sözlerine HDP'den yanıt geldi.

Demirtaş'ın, kendisinin cumhurbaşkanı adaylığına talip olduğunu fakat gerekçesiz bir şekilde bu talebinin reddedildiğine yönelik ifadelerine HDP sözcüsü Ebru Günay, ''Cumhurbaşkanı adaylığı kendisinin hukuki durumu nedeniyle ilgili kurullarımızla değerlendirilmedi. Kendisiyle yapılan istişarelerde de kendisinin bir kadın cumhurbaşkanı adayı önerisi vardı” ifadelerini kullandı.

Kararların parti kurullarında görüşülerek alındığını bildiren Günay, “Elbette ki kendisi önceki dönem Eş Genel Başkanımız ve biz bu süreçte tartışmaları yürütürken de bütün parti kurullarımızla, yine siyaseten HDP içerisinde ve şu an cezaevinde olan tutuklu aktör arkadaşlarımızla bir tartışma süreci yürüttük. Aynı zamanda HDP bileşenleri ve ittifakları da tartışma yürüttü” diye konuştu.

TOPLANTILAR DEVAM EDECEK
HDP'nin özeleştiri sürecinin devam edeceğini ve bu noktada toplantıların hız kesmeden süreceğini belirten Günay şu ifadeleri kullandı:

HDK, DTK, HDP, Yeşil Sol Parti ve DBP Eş Sözcüleri ve Eş Genel Başkanlarının ortak istişare toplantıları gerçekleştirildi. Bunun ardından HDP bileşenlerinin Eş Genel Başkanları ve Eş Sözcüleriyle toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantılarda, seçim sonrası değerlendirme sürecinin hangi başlıklar ve yöntemlerle sürdürüleceği konusunda fikir alışverişinde bulunuldu. Meclis Grubu ile kapalı grup toplantısı gerçekleştirilecek. 2 Haziran’da MYK toplanacak. Ardından 4-5-6 Haziran tarihlerinde Kadın Meclisi, Parti Meclisi ve İl Eşbaşkanları toplantıları yapılarak gerekli planlamalar yapılacaktır. Yapacağımız bu tartışma ve değerlendirmelerle Büyük Konferans ve Kongre sürecinin içeriğini şekillendireceğiz, halkımız, üyelerimiz ve yerel örgütlerimizle birlikte Büyük Konferans ve Kongre yolumuzu da elbette ki hep birlikte döşeyeceğiz. Bu toplantılar sürecini hızla tamamlayacağız.