TSK ve Suriye ordusu karşı karşıya mı geldi?

Gündem 25.10.2019, 12:57 25.10.2019, 12:57
TSK ve Suriye ordusu karşı karşıya mı geldi?

SANA’nın iddiasına göre, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Suriye ordusu karşı karşıya geldi.Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’nın iddiasına göre, Suriye ordusu ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Haseke’nin kuzeybatı kırsalındaki Tel Temr nahiyesine bağlı Kuzeliye ve Tel el Laban köylerinde çatıştı. SANA ayrıca, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) de bu çatışmada olduğunu öne sürdü. Suriye’de iç savaşında başladığı ilk günden bu yana, TSK ile Suriye ordusunun karşı karşıya gelmemesine hassasiyet gösterilmişti.

BM’DE SERT TARTIŞMA
Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) Suriye’deki insani durum konulu oturumda Türkiye’nin Barış Pınarı Harekâtı ve bölgedeki varlığıyla ilgili Türk ve Suriyeli temsilciler arasında sert tartışma yaşandı.

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, Barış Pınarı Harekâtının terör tehdidine karşı "sınırlı bir sınır ötesi terörle mücadele operasyonu"olduğunu ve Suriye’nin toprak bütünlüğü ile birliğini sağlamayı hedeflediğini belirtti. Harekâtın Suriye’de yerel nüfusu korumak ve Suriyeli mültecilerin gönüllü, güvenli ve onurlu dönüşünü sağlamaya uygun bir zemin yaratmak için düzenlendiğini belirten Sinirlioğlu, harekâtın durdurulmasına rağmen Türkiye’nin bölgede kalmış olabilecek terörist unsurlara karşı kendini savunma hakkını saklı tuttuğunu söyledi.

SURİYE’DE DURUMUN BU HALE GELMESİNDEN AVRUPA SORUMLU
Türkiye’yi uluslararası hukuk, BM Sözleşmesi ve BM kararlarını "alenen ihlal etmekle" suçlayan ve Türkiye’nin askeri operasyon için öne sürdüğü gerekçelerin "yalan" olduğunu öne süren Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, "Türk saldırganlığı Suriye’nin işgaline, yüzlerce sivilin ölümüne ve yaralanmasına, kitlelerin yerinden olmasına yol açmıştır" diye konuştu.
Yorumlar (0)