Sadece nereye harcandığı belli olmayan örtülü ödenekle bile Türkiye'de aşılanmayan kimse kalmıyor!

2021 yılı örtülü ödenek harcama yetkisinin 6 milyar 641 milyon lira olduğunu belirten CHP'li Hakverdi, "Bu rakamla 76 milyon 500 bin doz aşı alınabiliyor" dedi.

Gündem 02.12.2020, 10:18
Sadece nereye harcandığı belli olmayan örtülü ödenekle bile Türkiye'de aşılanmayan kimse kalmıyor!
Toplumsal Ankara

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, günlük masrafı 11 milyon lirayı bulan Saray'ın bir de nereye harcandığı bilinmeyen örtülü ödeneğe sahip olmasını eleştirdi. Yurttaşa IBAN atılacağına örtülü ödeneğin kısılması gerektiğini söyleyen Hakverdi, buna ilişkin Maclis Başkanlığı'na bir kanun teklifi verdi.

Borçluluk ve işsizlik yüzünden her gün yeni intihar haberlerine uyandığımızı hatırlatan CHP'li Hakverdi, "Bu büyük buhran karşısında iktidar maalesef IBAN numarası paylaşmak ve acı reçete yazmak dışında bir şey yapamamıştır. Vatandaş’a ‘kemer sıkın’ denilirken iktidar lüksten ve şatafattan vazgeçmemektedir. Kamuda israf son sürat devam etmekte Cumhurbaşkanlığı’nın günlük masrafı 11 milyon TL’yi bulmaktadır. Örtülü ödenek ise milyarlarca lirayı bulmakta ve maalesef kamuoyunda bu ödeneğin doğru yerlere harcanmadığı algısı günden güne artmaktadır" ifadelerini kullandı. toplumsal.com.tr'den alınmıştır.

Örtülü ödeneğin hukuken tarifini de "Kapalı istihbarat ve kapalı savunma hizmetleri, Devletin millî güvenliği ve yüksek menfaatleri ile Devlet itibarının gerekleri, siyasi, sosyal ve kültürel amaçlar ve olağanüstü hizmetlerle ilgili Devlet ve Hükümet icapları için kullanılmak üzere Cumhurbaşkanlığı bütçesine konulan ödenektir" ifadeleriyle yapan Hakverdi, ancak ödeneğin devletin güvenliği için değil lüks ve siyasi amaçlar için yapıldığını düşündüklerini belirtti. 

BEŞ YILDA 11 MİLYAR LİRA ÖRTÜLÜ!
Son 4 yılda kullanılan örtülü ödenek toplamı 8 milyar 853 milyon 827 bin lirayı buldu... 2020 yılı rakamları da eklendiğinde son 5 yılda kullanılan örtülü ödeneğin 11 milyar TL’yi bulması bekleniyor. Hakverdi ise "Tansu Çiller döneminde örtülü ödeneğin ne amaçla kullanıldığı gün yüzüne çıkmıştı. Her fırsatta ‘kandırıldık’ diyen AKP iktidarı ve Erdoğan tarafından bu kadar fazla örtülü ödenek kullanılıyor olması yeni ‘Parsadan’ların dikkatini çekmiş olabilir" yorumunu yaptı. 

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi
- CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi

2021'de 6,6 MİLYAR LİRA YETKİ VERİLDİ
2021 yılı örtülü ödenek harcama yetkisinin 6 milyar 641 milyon lira olduğunu belirten CHP'li Hakverdi, "Bu rakamla 76 milyon 500 bin doz aşı alınabiliyor!" dedi.

Ali Haydar Hakverdi şöyle devam etti:

Üst limiti genel bütçe başlangıç ödeneklerinin binde 5’i olan örtülü ödenek, 2021 yılı bütçesi üzerinden hesaplandığında 6 milyar 641 milyon liraya varabiliyor. Bu rakam 5 bakanlığın ve bir çok kurumun bütçesinden büyük. Bu para ile geçtiğimiz günlerde fiyatı ortalama 11 dolar olarak açıklanan Covid-19 aşısından 76 milyon 500 bin doz alınabilir.

Salgınla mücadelede en ön safta yer alan sağlık emekçileri, yönetilemeyen pandemi süreci yüzünden sistemin çökmek üzere olduğunu her fırsatta dile getirmektedir. Bakan Koca ise bütçe görüşmeleri sırasında Sağlık Bakanlığı bütçesinin yetersiz olduğunu bizzat kendisi dile getirmiştir.

Hal böyleyken bütçe başlangıç ödeneklerinin binde beşine varabilen örtülü ödenek üst limiti binde bire çekilerek salgınla mücadelede, aşılamada ve ekonomik krize dair harcamalarda kullanılması amaçlanmaktadır.

Yorumlar (0)