Mustafa Akıncı: Aday olmamam için Türkiye makamlarınca tehdit edildim

Kıbrıs'ta 11 Ekim’deki seçimler yaklaşırken, tartışmalar da sürüyor.

Gündem 10.10.2020, 10:37
Mustafa Akıncı: Aday olmamam için Türkiye makamlarınca tehdit edildim

Kapalı Maraş’ın açılması ve bu karar öncesi Başbakan Ersin Tatar’ın koalisyon ortağına ve Cumhurbaşkanı Akıncı’ya haber vermemesi üzerine hükûmet düştü.

Bunun ardından, seçimlere kısa süre kala KKTC yasalarına aykırı olmasına rağmen Türkiye bankaları tarafından 10 bin seçmene 2’şer bin lira para gönderildiği ve bunun salgınla mücadelede sosyal destek adı altında yapıldığı öne sürüldü.

Kıbrıs'ta bir tv programına katılan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, seçimlerde aday olmaması için Türkiye resmi makamları tarafından tehdit edildiğini söyledi.

Akıncı, “Türkiye’yi yönetene bağlı makamlar var biliyorsunuz. ‘Aday olmaman senin için, ailen için, yakınların için iyi olur’ mesajı özel kalem müdürüm aracılığıyla bana iletildi maalesef” ifadesini kullandı.

Akıncı ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi’ni tehdit mesajına ilişkin soru sormak için davet ettiğini ancak büyükelçinin bu davete icabet etmediğini belirtti.

Bunun üzerine Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği, söylenenleri yalanladı.

Lefkoşa Büyükelçiliğinden yapılan basın açıklamasında “Türkiye Cumhuriyeti seçimlerin güven içerisinde yapılması da dahil her bir Kıbrıs Türkünün canını da malını da korumakta kararlıdır. Türkiye’nin seçim malzemesi yapılmasının sakıncaları daha önceki çeşitli açıklamalarımızda da defalarca dile getirilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar (0)