Kızıldere katliamcısı hafızasını mı kaybetti: Yaptım mı yapmadım mı hatırlamıyorum...

Eski MİT Kontrterör Daire Başkanı Mehmet Eymür, Halk TV yayınında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gündem 06.11.2021, 00:07
Kızıldere katliamcısı hafızasını mı kaybetti: Yaptım mı yapmadım mı hatırlamıyorum...

Eski MİT Kontrterör Daire Başkanı Mehmet Eymür, T24 Ankara Temsilcisi Gökçer Tahincioğlu'na yaptığı açıklamaların ardından ilk kez konuştu.

Halk TV canlı yayınına katılan Eymür, "Samimi söyleyeyim mi, o kadar çok sorgudan geçtim ki, yaptım dediğim hakikaten yaptım mı yapmadım mı onu da bilmiyorum. Gençken daha şeydim tabii, daha ataktım. Zaman zaman yanlışlar yapmış olabilirim. Elektrik kullanmadım ben, hiçbir zaman. Falakalardır, klasik, attım. İşkence tabii ki suçtur" dedi.

Eymür'ün ifadelerinden satır başları şöyle:

-İşkence, ne kadarı işkence olarak kabul ediliyor, onu şey etmek lazım. Ne işkence olarak kabul ediliyor? Sorguya alınmak bile bir işkence. Gözleriniz kapalı, karanlık bir yerde barınıyorsunuz. (Sistemli işkence) Arada olmuştur, oldu o tip şeyler. Bütün dünya tarihinde var bu işkence, açın bakın Avrupa ülkelerinde yapılan işkencelere. İşkenceden işkenceye fark var.

-(Ziverbey Köşkü) Şuradan çıktı, yakalananlar biz gerillayız diyordu, Memduh Ünlütürk Paşa vardı onun başında, cezaevinde kaçanların sorgularını yapan general. O, 'siz gerillaysanız biz de kontrgerillayız' diyordu. Özel Harp'te de var kontrgerilla harekatı.

'YAPTIM MI YAPMADIM MI BİLMİYORUM'

-Samimi söyleyeyim mi, o kadar çok sorgudan geçtim ki, yaptım dediğim hakikaten yaptım mı yapmadım mı onu da bilmiyorum. Gençken daha şeydim tabii, daha ataktım. Zaman zaman yanlışlar yapmış olabilirim. Elektrik kullanmadım ben, hiçbir zaman. (Yanlış yaptım dediği şeyler) Falakalardır, klasik, attım. İşkence tabii ki suçtur.

-Elektrik kullanmadım hiçbir zaman. Falaka vardır, klasik. Falaka attım. Eğer bir insan ağır bir ceza alacak bir iş yaptıysa, bu insanın konuşması lazımsa, yaptığını biliyorsanız, bunu bir şekilde ikna etmeniz lazım. Eğer iyilikse bunu ikna edemiyorsanız daha şiddetli yollara başvuruyorsunuz. Neticede şöyle bir şey söyleyeceğim, beni bugüne kadar hiç şikayet eden kimse çıktı mı? Dündar Kılıç'ın ne anlattığını hatırlıyor musunuz? Tekerlek sokuyorlar, yuvarlıyorlar diyordu. İlk defa duyduğum bir şey.

-Dündar Kılıç'ın alınması tamamen genelkurmayın isteği üzerinedir.

-Devlet bir takım yöntemler kullanabilir yani, onu söylemek istiyorum. Öldürme yöntemi değil tabi. Daha önce devletin kullandığı Yeşil gibi adamlar bir takım eylemler yapmıştı, bu gibi.

'O TİP CİNAYETLER OLUYOR, SADECE TÜRKİYE'DE DEĞİL'

-Dünyanın her yerinde o tip cinayetler oluyor, sadece Türkiye'de değil. Kennedy cinayetini hatırlat mısınız? Türkiye'ye mahsus değil ki.

-Uğur Mumcu muteber bir insandı. Kendisini çok takdir ettiğim bir insandı, ara sıra görüşüyordum. Aramız gayet iyiydi. Uğur Mumcu'nun ölümünden sonra ben bunu belirttim, Bulgaristan'la bile arası kötüydü.

-Mehmet Ağar'a sormak lazım, ne manada söyledi bilmiyorum. Bizde bir arkadaşımız vardı, Yavuz Ataş diye. Uğur Mumcu cinayetinde kendisi görevli olmadığı halde araştırma yapmış. Dikkatimizi çekti o zaman. MİT Müsteşarı da kendisine görev vermedik niye gittin diye sormuş.

YEŞİL'E BAŞBAKANLIK KARTI VERİLMİŞTİ'

-(Abdullah Çatlı) Bu benim dışımda olan bir şey, benimle alakası yok. İstanbul Bölge Başkanı Nuri Gündeş'in bir operasyonudur, ben muhaliftim buna. ASALA'ya karşı kullanıldılar sözde. Ben başından beri muhaliftim çünkü uyuşturucu işi yapıyorlardı ve Kürtlerle işbirliği yapıyorlardı bir yerde. Milliyetçi bir grup, Kürtlerle işbirliği yapıyor. Kürtler dediğim PKK'lılarla iş yapıyorlardı. Bu sahte kimlik, uzmanlıklar bizimkiler (MİT) verdi. Türkiye'ye döndükten sonra şeyi bilmiyorum.

-Yeşil'i yurt dışında kullandık. Yeşil'de bize gelmeden evvel başbakanlık kartı verilmişti. Kolordu toplantılarına katılıyordu Güneydoğu'da. Mahmut Yıldırım'ı kastediyorum evet. Yeşil, ilk bizim Elazığ elemanı olarak göreve başlamış gençliğinde. Ondan sonra askerlerle çalışmaya başlayınca bizimkiler bırakmışlar.

Sonra Güneydoğu bölgesinden çıkarıldı ve Ankara'ya yerleşti, yerleşince eskiden kendisini tanıyanlar bizim yurt dışı faaliyetlerimizde yararlı olabileceğini söylediler. Prosedürlere uyarak kendisinden faydalandık. Böyle adam kullanılır mı diyeceksiniz.

Bizim yönetmeliklerimiz son derece uygun, temiz adam bizim işimize yaramıyor. Bizim için suç işlemedi. Biz bir kere onu sorguya aldık, bu konularla ilgili, bir para meselesi vardı. Fakat hep bu paraları daha önce de paylaşıyordu. İbrahim Şahin'le filan epey paylaştığını anlatıyordu.

'KAŞİF KOZİNOĞLU BENİM EMRİMDE ÇALIŞIYOR...'

-Babaların merhaba dediğimiz vardı, bilgi aldığımız vardı, sorguya aldığımız vardı.
Şimdi, Kaşif Kozinoğlu'nun HADEP Başkanı'na eylem yapmak için bir astsubaya emir verdiğini biliyorum.

Bu konuda, çok soruş... Kaşif Kozinoğlu benim emrimde çalışıyor, benim haberim yok. Benim altımda Orhan Çoban diye bir emekli bir albay var. Ona bağlı olarak da Kaşif Kozinoğlu çalışıyor. Onun üzerine sual açtım, bu suallerden bir kısmını verdim Gökçer Bey'e. Bu Orhan Çoban'ı da Danıştay Katliamı olmuştu biliyorsunuz, davası olmuştu, o davada kameraları kapatan adam olarak gözaltına almışlardı.

'FETHULLAH'TAN 50 BİN DOLAR ALDIĞIMI SÖYLEYEN...'

-Onun söyledikleri, Fethullah'tan 50 bin dolar para aldığımı söyleyen bir adamı ne kadar ciddiye alacağım. Ciddiye almak mümkün mü yani.

-Bu raporu yazan, bu hikayeyi yazan daha doğrusu Doğu Perinçek. Tamamen uydurma, tamamen yalan. Çiller Özel Örgütü diye bir örgüt yok. Böyle bir örgütte Mehmet Eymür'ün Mehmet Ağar ve Abdullah Çatlı'yla birlikte yönetici olması komik. Bu bir tertip, bu tertibi yapan Mikdat Alpay'lan Doğu Perinçek. Sönmez Bey ya bunu okumadan imzaladı, bunu sormak lazım.

-Sönmez Köksal ise 17 Aralık 1996 tarihli MİT raporu için şunları söyledi: Bunlar basında çıkan iddialarla hazırlanmış bir rapor. Benim imzamın bulunduğu bölümde bu vurgulanır. Raporun verilmesinden sonraki süreç de üzerinde konuşmamam gereken bir süreç. 

'ÇİLLER ÖZEL ÖRGÜTÜ TAMAMEN MONTAJLA...'

-Çiller Özel Örgütü tamamen montajla yapılan bir şey. Çiller'in hataları varsa bu örgütün, size şeyi de yolladım, bununla ilgili döküman da yolladım, Çiller örgütüyle ilgili. Var diyorsanız sizin bildiğiniz bir şey var, onu anlatın ben öğreneyim. Çatlı'lar var, Mehmet Ağar'lar var, öyle bir örgüt var. Bu örgüt işte, 18 cinayetten halen yargılanan bir örgüt. Sizin sorduğunuz Kaşif Kozinoğlu da bu örgütte çalıştı bir ara.

-Çakıcı'yı bir operasyonda kullandık, ondan sonra benim aram bozulmuştur Çakıcı'yla. Çakıcı'yı ilk alan, görüşen Atasagun'dur. Operasyonlarda kullanmak için Ankara'ya davet ettik, eğitime aldık, 2-3 tane adamı vardı, yurt dışında bir eylem için. Fakat o zaman eğitirken Korkut Eken onu pek beğenmemişti, eğitimlerini o yapıyordu. O operasyon maalesef istediğimiz gibi gitmedi, sızmalar oldu. Benim kullandığım tek şey o faaliyettir.

-Ben hiç sessiz kalmadım, hep bir yerlerde bir şeylerle uğraştım, onları da rapor yazaraktan, şey yaparaktan hiçbir zaman sessiz kalmadım. Hep yaptığım şeyleri müdafaa ettim, çok da başım ağrıdı zaman zaman. Teşkilattan ayrıldım tekrar çağırdılar, tekrar gittim. Ben doğru yaptığımı düşünüyorum, memleketime doğru hizmet ettiğimi düşünüyorum.

'AĞAR'IN GÜCÜ GAYRİMEŞRUDAN GELİYOR'

-(Kılıçdaroğlu'nun siyasi cinayetler açıklaması) Şimdi terörün, çetelerin çok olduğu dönemde her türlü şeyi beklemek lazım. Ben 25 sene önce söyledim siyasi cinayetlere de tevessül edebilirler diye. Her zaman risk var, eğer kontrol edilmiyorsa. Adalet en önemli şey, adalet işlemediği zaman hiçbir şeyi beklememek lazım.

-Çok enteresan tabi Çakıcı'nın çıkarılma şekli, arka arkaya tahliyeler. Çok dikkatimi çekti tabii. Zaten Sayın Bahçeli'nin ziyareti bir acayip geldi bana, cezaevinde. O ilişkiyi kuranlara sormak lazım.

-Sedat Peker'in takipçisi çok, kendi söylediği gibi çok pirüpak bir insan değil, kan akıtacağız öldürün kardeşlerim diye 15 Temmuz'da bağıranlardan biriydi. Ben bir kere karşılaştım tanıdığımda. Kendisinin iş adamı olduğunu söyledi, ben de iş adamı 30 kişi arkasında gezmez dedim. Hakikaten öyle bir ekip halinde dolaştıkları için. Bugünkü iddiaları çok ilginç, canı yanmış, canı yanmadan bunları anlatsa daha makbule geçerdi tabii. Çok takipçisi var anladığım kadarıyla, herkes ilgiyle ne anlatacağını bekliyor.

-Mehmet Ağar'ın demek ki gücü var. Gücü gayrimeşru hayattan geliyor bence. Uyuşturucudan bahsediliyor, zaten bilmiyorum ne kadar doğru, bir burun ameliyatı geçirdiğini biliyorum, doğruluğunu bilmiyorum ama bu kokain içenlerde olan bir şey, burun şey, çekerek şey ediyorlar ya.

-(Doğu Perinçek) Vallahi öyle bir çelişki görmüyorum ben de. Ortalığı devamlı karıştırdığı için bence hep hapiste tutmak lazım. O kadar çok kişinin ölümünden mesul ki, o kadar çok. Hep teşhir etti, hep hedef gösterdi. Biz onu Robert Kolej'de bir İngiliz hocanın elinde, İstanbul grubunu yakaladık. Bunlar kayıtlarda olan şeyler

'KIZILDERE'DE GECELEYİN KAÇABİLİRLERDİ'

-(Kızıldere) Müsait değildi, bir dağ köyüydü, geceleyin kaçabilirlerdi, geceleyin de asker çok zorlanırdı, can kaybı da daha fazla olurdu.

-Yeşil'e (Mahmut Yıldırım) Başbakanlık Kartı verilmişti, Kolordu Komutanlığı toplantılarına katılıyordu.

-(Sedat Peker) Canı yanmadan bunları anlatsa daha makbule geçerdi. İlginç, çok takipçisi var.

-Öcalan'ın sorgusunu kim yaptı? Resmi bir sorgu niye yapılmadı?

Yorumlar (0)
12
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 14 36
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 14 26
4. Fenerbahçe 14 24
5. Alanyaspor 14 24
6. Başakşehir 14 22
7. Karagümrük 14 22
8. Galatasaray 14 22
9. Adana Demirspor 14 20
10. Beşiktaş 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Gaziantep FK 14 18
13. Altay 14 17
14. Sivasspor 14 16
15. Giresunspor 14 16
16. Kayserispor 14 16
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 14 10
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 13 27
2. Ankaragücü 14 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Samsunspor 13 19
10. Adanaspor 14 18
11. Menemenspor 13 17
12. Gençlerbirliği 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 14 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 13 30
2. Man City 13 29
3. Liverpool 13 28
4. West Ham 13 23
5. Arsenal 13 23
6. Wolverhampton 13 20
7. Tottenham 12 19
8. M. United 13 18
9. Brighton 13 18
10. Leicester City 13 18
11. Brentford 13 16
12. Crystal Palace 14 16
13. Aston Villa 13 16
14. Everton 13 15
15. Leeds United 14 15
16. Southampton 13 14
17. Watford 13 13
18. Norwich City 14 10
19. Burnley 12 9
20. Newcastle 14 7
Takımlar O P
1. Real Madrid 14 33
2. Atletico Madrid 14 29
3. Real Sociedad 15 29
4. Sevilla 14 28
5. Real Betis 15 27
6. Rayo Vallecano 15 24
7. Barcelona 14 23
8. Athletic Bilbao 14 20
9. Espanyol 15 20
10. Osasuna 15 20
11. Valencia 15 19
12. Villarreal 14 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 15 16
15. Deportivo Alaves 14 14
16. Granada 14 12
17. Elche 15 12
18. Cádiz 15 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 15 7