Fitch Ratings'in Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Erich Arispe Morales, Türkiye'deki yetkililerin öncelikli hedefinin enflasyonu düşürmek olduğunu belirterek, seçim sonrasında enflasyonla mücadele kapsamında tutarlı bir politika sıkılaştırmasının devam edeceğini ifade etti.

Morales, geçen yıl eylülde Türkiye'nin kredi notunu 'B' olarak teyit ettikleri ve not görünümünü "negatif"ten "durağan"a çıkardıkları dönemde beklenenden daha fazla parasal sıkılaşmanın gerçekleştiğini ifade ederek, "Bu süreçte, seçimlere yaklaşılması nedeniyle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) manevra alanının sınırlanacağını düşünerek faizin yüzde 35 seviyesinde kalacağını öngörmüştük. Ancak, açıkça yanıldığımız ortaya çıktı ve TCMB, yılın başında yüzde 45 faiz oranına ulaşan daha güçlü bir sıkılaşma uygulayarak genel kredi koşullarını sıkılaştırdı" şeklinde konuştu.

Türkiye'de enflasyonun kısa vadede önemli bir politika zorluğu olmaya devam edeceğini belirten Morales, "Enflasyonun düşürülmesi amacıyla uygun politika sıkılaştırmasının devam edeceğini öngörüyoruz. Türkiye'deki otoritelerin öncelikli hedefi enflasyonu düşürmek" ifadesini kullandı.

Morales, politika değişikliğiyle birlikte Türkiye'nin uluslararası rezerv seviyelerinde iyileşme görüldüğünü ve döviz korumalı mevduatların büyüklüğünün önemli ölçüde azaldığını hatırlatarak, "Politikanın enflasyon konusundaki sürdürülebilir düşüşle uyumlu olmaya devam etmesi, cari açıkta daralma ve bazı portföy girişleriyle birlikte uluslararası rezervlerde iyileşmenin sürmesini bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.