18 Temmuz’da sona eren Tahıl Anlaşması’ndan çekildiğini duyuran Rusya'da Dışişleri Bakanlığı, anlaşmaya Batı’nın Rus gıda ve gübresine yaptırım uygulamaktan vazgeçmesi halinde döneceklerini şart koşmuştu.

Söz konusu gelişmeyi değerlendiren emekli Amiral Cem Gürdeniz, Rusya tarafından Ukrayna limanlarına yönelik abluka ve önleme riskine vurgu yapmıştı. AKP hükümetine uyarılarda bulunan Gürdeniz, ABD ve AB baskısına karşı Türkiye’nin aktif tarafsızlıkta kalması gerektiğini söylemişti. Gürdeniz, “Artık Karadeniz’de Odessa’ya ve diğer Ukrayna limanlarına yönelik deniz ticareti trafiğine tam abluka ve önleme beklenmelidir. Özellikle Kırım Köprüsüne sualtı saldırısı sonrası her şey olabilir" ifadelerini kullanmıştı.

Gürdeniz'in bu değerlendirmeleri hafızalarda yerini korurken Rusya, anlaşmadan çekilmesinin ikinci gününde yeni bir karar aldı. Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna limanlarına giden tüm gemilerin “potansiyel askeri yük taşıyıcısı” olarak değerlendirileceğini açıkladı. 

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, tahıl anlaşmasının sona erdiği ve Karadeniz’deki insani koridorların azaltıldığı belirtildi. Rusya tarafından yapılan açıklamada, “20 Temmuz 2023 saat 00.00’dan itibaren, Karadeniz’den Ukrayna limanlarına giden tüm gemiler potansiyel askeri yük taşıyıcısı olarak değerlendirilecek” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, “Buna göre, bu tür gemilerin ülkeleri de Ukrayna ihtilafında Kiev rejimi tarafında yer almış kabul edilecek. Karadeniz’in kuzeybatısı ile güneydoğusunda uluslararası sularda bulunan bazı bölgeler de seyrüsefer için geçici olarak tehlikeli olarak ilan edilmiştir” denildi.

PUTİN ANLAŞMAYA DÖNÜŞ ŞARTINI AÇIKLADI
Putin, Rusya’nın Tahıl Anlaşması'nın devam etmesi için çeşitli şartlarının bulunduğuna dikkati çekerek, “Gıda ve gübre tedariki hizmeti veren Rus bankaları ve finans kurumlarının önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır. Bu, SWIFT uluslararası bankacılık ödeme sistemine bağlanmalarını içerir. Bu konuda herhangi bir söze veya fikre ihtiyacımız yok. Bu koşulların karşılanmasına ihtiyacımız var” diye konuştu.

Rus tahıl ürünlerinin uluslararası pazarlara sevkiyatı ve Rusya’ya yönelik tarım araç ve gereçlerinin sevkiyatının önündeki engellerin de kaldırılması gerektiğini vurgulayan Putin, Rus gemilerine yönelik sigorta konusunun da çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi.

Anlaşmadaki “insani unsurun” da tekrar temin edilmesi gerektiğini vurgulayan Putin, “Son olarak Rusya’nın anlaşmaya geri dönmesinin temel koşulu, anlaşmanın insani özünün yeniden tesis edilmesidir. Daha önce üzerinde anlaştığımız tüm bu koşullar yerine getirilirse derhal bu anlaşmaya geri döneriz.” dedi.