İstismar haberleri ile bilinen Ensar Vakfı okulda 'ahlak' dersi verdi

MEB, “Eğitim, devletin sorumluluğundadır ve devredilemez” gerekçesi ile alınan yargı kararlarını çiğneyen bir etkinliğe daha izin verdi. Ensar Vakfı, öğrencilere, “Ahlak” dersi verdi.

24 Aralık 2019 Salı 12:32
İstismar haberleri ile bilinen Ensar Vakfı okulda 'ahlak' dersi verdi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Danıştay İdari Dava Daireler Kurulu’nca alınan, “Eğitim, devletin sorumluluğundadır ve devredilemez” kararını çiğneyen yeni bir etkinliğe daha izin verdiği ortaya çıktı. Çocuk istismarı haberleriyle gündeme gelen Ensar Vakfı’nın, ortaokul öğrencilerine yönelik “Ahlaklı Olmanın Faziletleri” konulu seminer düzenlemesine izin verildi.

Vakfın, değerler eğitimi kapsamında İzmir’deki üç okulda düzenlediği etkinlikte eğitimci olduğu iddia edilen Musa Kaçar konuşmacı olarak yer aldı.

HAREM SELAMLIK
BirGün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre; seminerlerin bir bölümü okulların konferans salonlarında gerçekleştirilirken bir bölümü ise okulların mescitlerinde düzenlendi. Kız ve erkek öğrencilerin ayrı alındığı seminerde konuşan Kaçar, “Ahlaki yozlaşmadan korunmak için dinimizin emir ve yasaklarına uymalıyız” dedi.

KENDİ HUKUKLARINI İŞLETİYORLAR
CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, vakıf ile imzalanan, “Çeşitli Eğitim, Seminer ve Sosyal Etkinlikler Düzenlenmesine Dair İşbirliği” protokolünün Danıştay kararı ile hukuka aykırı bulunduğunu anımsatarak “Kamuoyunda, ‘Skandal, istismar, taciz’ olayları ile anılan vakıf, devletin okullarında, ‘Ahlaklı olmanın faziletlerini’ anlatıyor” diye konuştu. MEB’in hesap vermezliğin rahatlığı ile hareket ettiğini söyleyen Bakan, “Şimdilik kendi hukuklarını işletiyorlar” ifadesini kullandı.

CHP’li Bakan, bakanlığın milyonlarca öğrenci ve veliye Ensar ile işbirliğini açıklamak zorunda olduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

“Her konuşmasında çocuklarımızın geleceğinden bahseden Ziya Selçuk, devletin devredemeyeceği görevini, toplumun hafızasına ‘taciz’ ve ‘istismar’ kelimeleriyle kodlanan, internet aramalarında karşınıza binlerce taciz, tecavüz ve istismar haberlerinin çıktığı vakfa nasıl devrediyor? Ziya Selçuk, kendi çocuklarına ‘ahlaklı olmanın faziletlerini’ Ensar aracılığıyla mı öğretmeyi tercih eder?

KAMUSAL ÖZELLİK KALDIRILIYOR
Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan da etkinliği eleştirerek, “MEB’in, sorumluluğunda olan kamusal eğitim görevini bu kurumlara devretmesi kabul edilemez” dedi. Aydoğan, okullarda yapılan kulüp çalışmalarında görev alacak danışman öğretmenlerin vakıf ve dernekler tarafından belirlenmesinden, sempozyum, konferans gibi çalışmalara kadar birçok konunun vakıflara teslim edildiğini belirterek şöyle devam etti:

“Eğitimin kamusal özelliği her geçen gün ortadan kaldırılmaktadır. Eğitim alanı toplumun tamamının üzerinde ortaklaştığı bir kamu hizmeti olmak yerine vakıf ve dernek adı altında çalışma sürdüren yapıların eğitimi içeriklendirdiği ve yapılandırdığı bir alana dönüştürülmektedir. Eğitim Sen’in protokollere karşı kazandığı davalara rağmen protokollerin sürdürülmesi, hukukun yok sayılmasıdır.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.