Anket sonuçları açıklandı: Halk yüz yüze eğitim hakkında ne düşünüyor?

Araştırmaya göre, yurttaşların yüzde 26,8'i 21 Eylül'de okullarda yüz yüze eğitimin başlaması gerektiğini düşünürken, yüz yüze eğitim başlamasına karşı olanların oranı yüzde 63 olarak tespit edildi.

19 Eylül 2020 Cumartesi 16:13
Anket sonuçları açıklandı: Halk yüz yüze eğitim hakkında ne düşünüyor?

ADAMOR, Türkiye Endeksi Eylül 2020 Gündem Araştırması Raporu’nun sonuçlarını açıkladı.

21 Eylül’de okullarda yüz yüze eğitim yapılsın mı yapılmasın mı tartışmaları sürerken, ADAMOR yaptığı araştırmayla vatandaşların düşüncelerini ortaya koydu. Araştırmaya göre, vatandaşların yüzde 26,8'i 21 Eylül'de okullarda yüz yüze eğitimin başlaması gerektiğini düşünürken, yüz yüze eğitim başlamasına karşı olanların oranı yüzde 63 olarak tespit edildi.

Bugün genel seçim olsa AKP'ye oy vereceklerini söyleyen seçmenlerin, 21 Eylül'de okullarda yüz yüze eğitim başlamasını destekleyenlerin oranı diğer parti seçmenlerine kıyasla daha fazla olması dikkat çekiyor.

YÜZDE 62 BAŞLAMASINI İSTEMİYOR
Araştırmaya göre, vatandaşların yüzde 26,8'i Milli Eğitim Bakanlığı'nın açıkladığı gibi 21 Eylül'de okullarda yüz yüze eğitimin başlaması gerektiğini düşünürken, yüz yüze eğitim başlamasına karşı olanların oranı yüzde 62,6, bu konuda fikri olmadığını belirtenlerin oranı ise yüzde 10,6 olarak belirlendi.

21 Eylül'de yüz yüze eğitim başlaması gerektiğini düşünen erkeklerin oranı yüzde 28,6 olurken, kadınların ise yüzde 21,5 olarak belirlendi. Yüz yüze eğitimin başlamasına karşı çıkan kadınların oranı yüzde 69,5 iken, bu rakam erkeklerde yüzde 60,1 olarak tespit edildi.

AKP SEÇMENLERİNİN YÜZDE 40’I İSTİYOR
Bugün genel seçim olsa AKP'ye oy vereceklerini söyleyenlerde 21 Eylül'de okullarda yüz yüze eğitim başlamasını destekleyenlerin oranı diğer parti seçmenlerine kıyasla daha fazla olması dikkat çekiyor. AKP seçmenlerinin yüzde 40,9’u ile MHP seçmenlerinin yüzde 28,4’ü okullarda yüz yüze eğitimin başlaması gerektiğini düşünürken, aynı şekilde AKP seçmenlerinin yüzde 42,5’i ve MHP seçmenlerinin yüzde 53,2’si yüz yüze eğitimin başlamaması gerektiğini düşünmektedir.

HDP seçmenlerinin yüzde 10’u, CHP seçmenlerinin yüzde 11,7’si, İYİ Parti seçmenlerinin yüzde 14,3’ü okullarda yüz yüze eğitimin başlaması gerektiğini düşünürken, HDP seçmenlerinin yüzde 86'sı, CHP seçmenlerinin yüzde 84,7'si ve İYİ Parti seçmenlerinin de yüzde 80,4'ü okullarda yüz yüze eğitimin başlamaması gerektiğini düşünmektedir.

ARAŞTIRMA 78 İLDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Türkiye’de yaşayan vatandaşların ülke gündemine ilişkin düşüncelerini tespit etmek amacıyla ADAMOR Toplum Araştırmaları Merkezi tarafından yapılan araştırma, 1 - 7 Eylül 2020 tarihleri arasında, Türkiye’deki 78 ilde ikamet eden 2 bin 33 kişiye altyapısı ve yazılımı ADAMOR Şirketi tarafından oluşturulan dijital araştırma platformu üzerinden anket uygulanarak gerçekleştirildi. Veriler, online ortamda aynı IP adresi ile birden fazla anket doldurulmasına kısıtlama getirilerek ve tamamen gönüllük esasına dayalı yapıldı.

ANKETE KATILANLARIN EĞİTİM DURUMU
Ankete katılanların yüzde 5,7'si ilkokul mezunu ve altı eğitim düzeyine sahip olurken, katılımcıların yüzde 6,7'si ortaokul mezunu, yüzde 28,1’i lise mezunu, yüzde 16,1'i önlisans (veya yüksekokul) mezunu, yüzde 34,4'ü lisans mezunu olduğunu belirtti. Lisansüstü eğitim düzeyine sahip kişilerin oranı ise yüzde 9 oldu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.