Tarım ve Orman Bakanlığı, domates fiyatlarındaki artışı ve depremi gerekçe göstererek “gıda arz güvenliği ve fiyat istikrarının sağlanması” gerekçesiyle domates ihracatını 14 Nisan 2023’e kadar kısıtladı. Domates ihracatının kısıtlanmasına yönelik 2 Mart 2023 tarihli karar, Antalya'da çiftçiler tarafından dün ve bugün protesto edildi.

Antalya'nın Kaş ilçesindeki üreticilerin ardından bugün Serik ve Aksu ilçelerinde devam ediyor. Kararın kaldırılmasını talep eden üreticiler, zarar etmemek için ürünlerini toplamıyor.

Antalya’nın Kaş ilçesi Kınık Mahallesi’nden domates üreticisi İsmail Göben, 12 dönüm arazisinde domates üreticiliği yapıyor. Ürünlerini satamadığını söyleyen Göben, gelecek yıl domates üretmeyeceğini söylüyor.

'TARIM BAKANI’M GELECEK SENE 6 DÖNÜMÜNÜ KESİNLİKLE DİKMEYECEĞİM'
Göben, ANKA Haber Ajansı’na şunları söyledi:

Andım olsun ki sayın Tarım Bakanı’m gelecek sene 6 dönümünü kesinlikle dikmeyeceğim. Allah razı olsun, bizi öldürdünüz terörist ilan ettiniz. Teröristiz madem tutuklayın da bizi hapse atın orada bakın. Zaten borcun içinde kaldık. Halden kasa istiyorum, adam ‘hazır gelen domatesi satamadım ben ne yapacağım’ diyor. E adam böyle derken bu domatesi ben ne yapacağım? 12 milyon liradan kökünü aldık. Tarım Kredi’den (Tarım Kredi Kooperatifi) 6 milyon 300’den kömür aldık. Artı TARSİM artı faiz. Rüzgar tüneli bir attı TARSİM kabul etmedi. ‘Çiftçiye sahip çıkıyoruz’ diyorsun. Nerede, hangimize sahip çıkıyorsunuz. Bakın küçükbaş hayvancılığı öldürdünüz. İlk iktidara geldiğinizde, ‘Burası orman sahası küçükbaş hayvan yayamazsınız’ dediniz. Ne oldu? Küçükbaş hayvancılık bitti. Şimdi diyorsunuz ki, ‘Eti ithal getireceğiz.’ Et ve süt arayışındasınız. Bekleyin iki sene sonra domateste arayacaksınız.

ÇIRPINIYORUZ BURADA, SESİMİZİ DUYAN VARSA BİZE BİR YARDIM ETSİN
Çünkü hazır olanın borcundan çıkamamışken bu hale düştük. Belki bu sene ucuz yedirirsiniz ama önümüzdeki sene ne olacak? Çiftçi bu seneyi iyi kötü atlatır ama gelecek sene toprağa fideyi ekemez. Resmen çiftçinin boynuna ilmek attınız. Çırpınıyoruz burada. Sesimizi duyan varsa bize bir yardım etsin. Moralim çok bozuk şu anda. 12-13 ton domatesim var. Tüccarımı, komisyoncumu arıyorum, ‘Abi ben ne yapayım. Elimde zaten 100 ton domates var’ diyor.