ORC Araştırma, Edirne Belediye Başkanlığı seçimi için gerçekleştirdiği anketin sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Ankete göre, AKP'nin adayı Belgin İba yüzde 30,3 ile birinci sırayı alarak Edirne Belediyesi'ni kazanma potansiyelini ortaya koydu. Daha önce 3 kez CHP'den belediye başkanlığına seçilen ve bu seçimde İYİ Parti'den aday olan Hamdi Sedefçi ise yüzde 28 oy oranıyla ikinci sırada yer aldı. Bu sonuçlar, Edirne Belediye Başkanlığı seçiminde siyasi dinamiklerde yaşanan değişiklikleri gösteriyor.

Edirne'de gerçekleştirilen ankette, 20 yıldır belediye seçimlerini kazanan CHP'nin adayı Gencan Akın, yüzde 23,7 oy oranıyla üçüncü sıraya yerleşti. 7-8 Mart tarihlerinde 1340 katılımcı ile yapılan ankette, kararsızların oranı yüzde 12,6 olarak ölçüldü.

2019'daki yerel seçimlerde İYİ Parti'nin desteklediği CHP adayı yüzde 44,8 oy alarak kazanmış, AKP-MHP ittifakı ise yüzde 40,8 oy almıştı. Bu seçime İYİ Parti'nin adayı olarak giren Hamdi Sedefçi, geçmişte SHP, CHP ve DSP'den aday olarak belediye başkanlığı görevini üstlenmişti. Sedefçi'nin bu seçimdeki performansı dikkat çekiyor.

Ankette Mayıs ayındaki genel seçim sonuçlarına da yer verilerek CHP'nin yüzde 40, AKP'nin yüzde 23, İYİ Parti'nin yüzde 21 ve MHP'nin yüzde 7,6 oy aldığı belirtiliyor. Bu veriler, genel seçim sonuçlarıyla belediye başkanlığı seçim sonuçları arasındaki farklılıkları gösteriyor.