Yapay zeka teknolojisinin son yıllarda beklenenden daha hızlı bir şekilde ilerlemesi, gelecekte insanlık için potansiyel bir tehdit oluşturabilir. Uzmanlar, bu hızlı ilerlemenin beraberinde getirebileceği risklere dikkat çekiyorlar.

ABD Dışişleri Bakanlığı, bu riskleri ve alınabilecek önlemleri içeren 247 sayfalık bir rapor hazırlattı. "Gelişmiş Yapay Zekanın Emniyetini ve Güvenliğini Artırmaya Yönelik Eylem Planı" başlıklı rapor için 1 yıldan uzun süren bir çalışma gerçekleştirildi.

Bu süre zarfında, OpenAI, Google DeepMind, Meta gibi yapay zeka sektörünün önde gelen şirketlerinin uzmanları ve güvenlik yetkilileri dahil olmak üzere 200'den fazla kişiyle görüşmeler gerçekleştirildi. Gladstone AI firmasına hazırlatılan ve pazartesi günü yayımlanan rapor, yapay zekanın insanlığın türünün varlığını tehlikeye atabilecek potansiyele sahip olduğunu ortaya koydu. Rapor, hükümetin bu ulusal güvenlik risklerine karşı hızlı ve kararlı bir şekilde harekete geçmesi gerektiğini vurguluyor. Bazı uzmanlar, önümüzdeki 5 yıl içinde Yapay Genel Zeka'nın ulaşılacağını düşünüyor. Yapay Genel Zeka, bir yapay zeka sisteminin insanlardan neredeyse her alanda daha üstün bir hale gelmesi sonucu ulaşılması muhtemel bir aşama olarak tanımlanıyor.