Yerel seçimlerde düzen muhalefeti dini siyasete alet etmekte AKP ile yarışıyor.

İstanbul’un birçok ilçesinde CHP’li belediye başkan adayları halka seccade ve zikirmatik dağıtırken Ankara Keçiören’de CHP’li belediye başkan adayı, Nakşibendi şeyhi Abdülhakim Arvasi’nin mezarını ziyaret edip sosyal medya hesabından duyurdu.

CHP Keçiören Belediye Başkan Adayı Mesut Özarslan, 5 Mart’ta X hesabından yaptığı paylaşımda “Bugün; eşim, ablalarım ve kardeşlerim ile birlikte Keçiören’imizin manevi önderi olan Seyyid Abdülhakim Arvasi ve Türk milletinin yetiştirdiği şair-yazar Abdurrahim Karakoç üstadımızın kabirlerini ziyaret ettik” ifadelerini kullandı.

NECİP FAZIL'IN HOCASI, MENEMEN SANIĞI ARVASİ 

Mezarlık ziyaretinden bir video da paylaşan Özarslan’ın ziyaret ettiği Abdülhakim Arvasi, Türkiye’de Nakşibendi tarikatının simge isimlerinden biri. Necip Fazıl Kısakürek’in Cumhuriyet’e karşı fikirlerinin yol göstericisi olan Arvasi, 1930’da İzmir Menemen’de Teğmen Kubilay’ın katledildiği gerici ayaklanma sonrası tutuklanmış ve Divan-ı Harp'te yargılanmıştı.

CHP’li aday Özarslan’ın ziyaret ettiği ve “Türk milletinin yetiştirdiği şair-yazar Abdurrahim Karakoç üstadımız” dediği Karakoç ise Siyasal İslamcılığın ülkemizdeki en pespaye örneklerinden biri. Dönemin Vakit gazetesindeki köşesinde İlhan Selçuk’un ölümü üzerine “nalları diken” ifadesini kullanan gerici yazar, Hitler'i ve Usame bin Ladin’i övdüğü yazılarıyla da biliniyor.