Rusya'nın başkenti Moskova'da, Crocus City Hall isimli konser salonuna 22 Mart akşamı düzenlenen silahlı saldırı sonucu 143 kişi hayatını kaybetmişti.  Gözaltına alınan 11 şüpheliden 4'ü, Moskova Basmanny Bölge Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkarıldı. 

Gazeteci Fatih Altaylı Youtube hesabından yayınladığı videoda Rusya'da yaşanan terör saldırısı hakkında konuştu. Altaylı teröristlerden birinin yakalandıktan sonra 4 Mart'ta Türkiye'den gittiği iddiasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Altaylı şu ifadeleri kullandı:

''IŞİD adı altında IŞİD olmayan birine yaptırmak da mümkün, yapanların kendine IŞİD demesi de mümkün... Olay hala çok net değil ama net olan bir şey var. Buradaki teröristlerden bir tanesinin bir konser salonuna girerek hiç tanımadığı insanları uzun namlulu silahlarla öldürenlerden birisi Rusya'ya Türkiye'den gitmiş ve Türkiye'den giderken de bu eylemi yapma talimatını da Türkiye'de yaşayan bir imamdan aldığını söylüyor. Bunun kim olduğunu Rusya Türkiye'ye bildirecektir diye düşünüyorum.

O kişinin Türkiye'de olup olmaması çok önemli değil, o da önemli ama beni asıl tedirgin eden mesele 4500 dolar karşılığında 140 kişiyi gözünü kırpmadan öldürebilecek nitelikte insanlar bugün Türkiye'de bizim aramızda yaşıyor, beni esas kanımı donduran mesela bu. Bu kişiler kimi zaman Suriye'den kimi zaman Irak'tan geliyor yol geçen hanına dönmüş ülkemizde bu insanlarla birlikte yaşıyoruz, beni paniğe sevk eden bu''