Yaklaşık 50 yıl hapiste kaldıktan sonra, Temmuz ayında savcılar tarafından serbest bırakılan 71 yaşındaki Glynn Simmons'un suçsuz olduğu mahkeme tarafından doğrulandı.

Oklahoma Bölge Mahkemesi Yargıcı Amy Palumbo, cinayet suçlamasıyla 48 yıl 1 ay 18 gün hapis cezasına çarptırılan ve ardından savcılar tarafından serbest bırakılan Glynn Simmons'ın suçsuz olduğu kararına vardı.

Simmons'ın avukatlarının mahkemeye yaptığı itirazı değerlendiren Yargıç Palumbo, kararında, "Mahkememiz, Sayın Simmons'ın hüküm giydiği, ceza aldığı ve mahkum edildiği suçu sayın Simmons'ın işlemediğine dair açık ve ikna edici kanıtlar bulmuştur." ifadelerini kullandı.

Simmons, serbest bırakılmasının ardından düzenlediği basın toplantısında, "Bu, dayanıklılık ve azim dersidir." dedi.

Glynn Simmons, 1974 yılında Louisiana'da Don Roberts isimli bir kişiyle yaşanan bir cinayet nedeniyle 1975'te idam cezasına çarptırılmış, ancak daha sonra cezası müebbet hapse dönüştürülmüştü. Roberts, 2008'de kefaletle serbest bırakılmış, Simmons ise Temmuz ayında suçsuzluğu ortaya çıkınca özgürlüğüne kavuşmuştu. ABD'de "suçsuz yere" en uzun süre hapis yatan mahkum olarak tarihe geçen Simmons, mahkeme kararıyla suçsuzluğu resmi olarak onaylanmış oldu.