Sendika hakkını gasp eden holdingden, Bilal Erdoğan'ın vakfına 1 milyon dolar bağışladı!

Kibar Holding ile Güney Koreli Posco grubunun ortak olduğu Posco Assan çelik fabrikası işçileri, sendikal haklarının gasp edilmesini TBMM'de protesto etti. Meclis önünde yağılan basın açıklamasında, "Bilal Erdoğan’ın vakfına Kibar Holding patronu Ali Kibar tarafından bağışlanan 1 milyon doların bu işle bir ilişkisi var mı" diye soruldu. 

Sendika hakkını gasp eden holdingden, Bilal Erdoğan'ın vakfına 1 milyon dolar bağışladı!

Kibar Holding ile Güney Koreli Posco grubunun ortak olduğu Posco Assan çelik fabrikası işçileri, sendikal haklarının gasp edilmesini TBMM'de protesto etti. Meclis önünde yağılan basın açıklamasında, "Bilal Erdoğan’ın vakfına Kibar Holding patronu Ali Kibar tarafından bağışlanan 1 milyon doların bu işle bir ilişkisi var mı" diye soruldu. 

09 Ocak 2018 Salı 13:32
Sendika hakkını gasp eden holdingden, Bilal Erdoğan'ın vakfına 1 milyon dolar bağışladı!

Posco Assan işçileri, Birleşik Metal İş Sendikası yöneticileriyle birlikte, işçilerin iradesinin yok sayılmasına karşı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı protesto etmek için TBMM'ye geldi. 

Kocaeli'de faaliyet gösteren Güney Koreli Posco grubu ile Kibar Holding ortaklığındaki Posco Assan fabrikasının işçileri, anayasanın kendilerine tanıdığı sendikalaşma hakkının çalıştıkları fabrikada da geçerli olması için yaklaşık iki ayı aşkın süredir mücadele ediyor.

İşçiler adına yapılan basın açıklamasında "Sendikamızın çoğunluk tespitini kimler durdurdu ve yetkisizlik tespitine dönüşmesini istedi? Bilal Erdoğan’ın vakfına Ali Kibar tarafından bağışlanan 1 milyon doların bu işle bir ilişkisi var mı?" sorusu yöneltildi. 

TBMM önünde yapılan basın açıklamasından satır başları şöyle: 

Kocaeli Asım Kibar organize sanayi bölgesinde kurulu bulunan, Kibar Holding ve Güney Koreli Posco çelik grubunun ortaklığında kurulan  Posco Assan iş yerinde 420 işçi anayasanın ve uluslararası anlaşmaların kendilerine tanıdığı sendikalaşma hakkının çalıştıkları fabrikada da geçerli olması için iki ayı aşkın süredir mücadele ediyor. Sendikamıza üye olan işçiler, ilk günden itibaren baskı, tehdit, işten çıkarma dahil her türlü hukuksuzluğa maruz kaldılar.
Bu hukuksuzluklara geçen hafta bir yenisi daha eklendi. Sendikamızın çoğunluk tespit yazısını tarafımıza göndermeyi iki aya yakın süredir bekleten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, daha sonra nasıl olduğu anlaşılamayan bir biçimde yetkisizlik tespit yazısı gönderdi.
Oysa başvuru tarihinde sendikamız, yasanın aradığı çoğunluk üye sayısına sahipti. Bunu e devlet sistemi üzerinden bizlerde görebiliyorduk.
Üstelik sendikamızın çoğunluğu Bakanlığın bizimde görmemizi sağlayan sisteminde açıkça görülebilmekte burada işyeri çalışan sayısı ve bizim üyelerimiz takip edilebilmekte olmasına rağmen her ne hikmetse başlangıçta çoğunluk sayısında olan sayımız 48 gün sonra birden “yetkisizlik” durumuna düşürüldü.
Buradan başta Çalışma Bakanı olmak üzere, yetkililere sormak istiyoruz: Neler oldu, ne tür gelişmeler yaşandı da Bakanlığın, başlangıçta sendikamızın işyerinde çoğunluk sendikası olduğuna dair belirgin durumu bir anda “yetkisizlik” tespitine dönüştü?
Sistemde görünen çoğunluk tespitini kimler durdurdu ve yetkisizlik tespitine dönüşmesini istedi?
Bilal Erdoğan’ın vakfına Ali Kibar tarafından bağışlanan 1 Milyon doların bu işle bir ilişkisi var mı?
Türkiye’de neden Kibar Holding bünyesindeki iş yerlerinde ve buraya yatırım yapan Koreli iş yerlerinin hiçbirinde sendika yok. Onlara bizim bilmediğimiz sözler mi veriliyor?
Biz bu soruların yanıtlarını biliyoruz. Yanıtları kamuoyu da bilmelidir:
Bakanlık, Kibar Holding ve Güney Koreli ortağının talimatını yerine getirerek, sendikamızın Posco Assan'daki çoğunluk tespitini olumsuz yazmıştır. Bu tamamen keyfi bir işlemdir.
Sendikamız Posco Assan için çoğunluk tespiti başvurusunu 15 Kasım 2017 tarihinde yapmıştır. Bu tarihte tespit sistemindeki Bakanlık kayıtlarında metal iş kolunda yer alan tek adres Kocaeli’deki fabrika adresidir. Zaten Bakanlık başvuru sonrası incelemesini yaparak sendikamızın iş yerinde yüzde 50+1’lik üye çoğunluğuna sahip olduğunu tespit etmiştir. Ancak yazıyı bekletmiştir. Ardından Şirketin İstanbul’da Zorlu Center’da bulunan ve Bakanlık kayıtlarında ticaret büro işkolunda yer alan ofisi, apar topar metal işkoluna geçirilmiştir. Bu operasyonun amacının, işletme bütününde toplam çalışan sayısı yükseltilerek çoğunluk sayımızın düşürülmesine yönelik olduğu anlaşılıyor.
Buna rağmen çoğunluk sayımız yine yeterli olmuştur. Bakanlık bu kez başka bir “ilk uygulamaya” imza atmış, çoğunluk tespitini işletme olarak  yüzde 40 üzerinden değil “iş yeri” olarak yüzde 50+1 üye sayısından hesap etmiştir. Yasaya göre aynı unvan da birden fazla adreste faaliyet yürüten şirketlerde çoğunluk tespiti yüzde 40 oranından hesaplanmalıdır. Bakanlık, bu kurula uymayarak yasayı açıkça ihlal etmiştir. Bu nedenle yazılan yetkisizlik, tamamen keyfidir. Hukuksuzdur.
AKP hükümetinin sermaye kesimine her türlü imkanı sunduğunu biliyoruz. Cumhuriyet tarihi boyunca benzerine rastlanmamış teşvikler, vergi indirimleri, prim destekleri, muafiyetlerle işverenlere geniş imtiyazlar sunuluyor. Üstelik bu imtiyazlar, OHAL kapsamında daha da çeşitleniyor. İşçilerin hak arayışı, yürüyüşler, basın açıklamaları engelleniyor. Grevler yasaklanıyor. Ülkenin en yetkili ağzından yasakların OHAL’de ve patronların çıkarı için yapıldığı itiraf ediliyor.
İşverenler, Posco Assan işçilerinin sendikamızda örgütlenmeye başladığı günden itibaren bu girişimi önlemeye çalıştılar. Üyemiz işçiler fabrikada sorguya çekildi, sendikamızdan istifa etmeleri için tehdit edildi. Olmayınca işten atma saldırısı başladı. 80’in üzerinde üyemiz bu süreçte işten çıkarıldı.
Sendikamız bu hukuksuz uygulamayı mahkemeye taşıyacaktır. Yetki mahkemesi bu yasa dışı uygulamayı ortadan kaldıracaktır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner46

banner50