Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayı enflasyon oranını yüzde 3,37, yıllık enflasyonu ise yüzde 75,45 olarak açıkladı. ANKA'ya konuşan Ankaralı yurttaşlar, açıklanan verilere tepki gösterdi.

Emekli bir yurttaş, "Bu verilere inanmıyorum. TÜİK doğru mu söylüyor? Maalesef hayır. Enflasyon oranı yüzde 200'ün altında değil. 1 ekmek olmuş 10 lira. 34 yıllık emekliyim, aldığım maaş 12 bin 500 lira. Bu parayla ben nasıl kurban keseyim” dedi.

Bir başka yurttaş, "Verdiği parayı da alsın. O başımızdaki aç var ya, alsın gitsin emekli maaşlarını” ifadesini kullandı.

'NE YAPTINIZ DA SİZ EMEKLİ YILI İLAN EDİYORSUNUZ' 

Emekli Yakup Yılmaz, "TÜİK verileri yanlış. Ben memur emeklisiyim. Bundan 6 ay önce asgari ücretten 500 lira önde alıyordum. Şu an asgari ücretin 2 bin 500 lira gerisine düştüm. Emeklinin cebine 5 kuruş giriyor mu? 'Emekli yılı' dediler, bunu biz kabul etmiyoruz. Ne yaptınız da siz emekli yılı ilan ediyorsunuz? Çok perişanız. Emekli salak mı” dedi.

Başka bir emekli yurttaş da "Yazık değil mi? Şu anda benim ekmeğimi yiyorlar. Bu durum emekli için bir hakarettir” diye konuştu.

'BENİM EMEKLİ MAAŞIMI BAŞTAKİLERE VERELİM, ONLAR ALIŞVERİŞ YAPSIN' 

TÜİK verileri için 'yalan' diyen bir yurttaş da "Az önce bir mercimek çorbası baktım 75 lira diyor. Ekmek 10 lira. TÜİK alışveriş yaptığı, fiyat ayarladığı yerleri söylesin vatandaş da oradan alışveriş yapsın. Benim emekli maaşımı baştakilere verelim, onlar alışveriş yapsın. Asgari ücret 17 bin lira olup da 18 bin lira ev kirası olduğu zaman vatandaş ne yapacak” ifadesini kullandı.