Toplumsal Haber Merkezi

31 Mart 2024 Yerel Seçimleri'nde Yozgat’ta ipi göğüsleyen isim Yeniden Refah Partili (YRP) Kazım Arslan olmuştu. Bir önceki dönem belediye başkanı olan AKP’li Celal Köse ise seçimlerde üçüncü olmuş ve büyük hezimet yaşamıştı.

Seçimlerden hemen önce Yozgat Belediyesi, yolsuzluklarla kamuoyunda yer bulmuştu.

AKP’li Belediye Başkanı Celal Köse döneminde Yozgat Belediye Bozokspor Kulübü kurulmuş ve amatör liglerde mücadele etmeye başlamıştı.  Seçim öncesi kamuoyuna açıklamalarda bulunan YRP'li Kazım Arslan, bu spor kulübüne belediye kaynaklarından 34 Milyon liranın hukuksuz olarak aktarıldığını dile getirmişti.

Daha sonra Yozgat Belediyesi’nde çalışan personel sayısının AKP döneminde 400’den 795’e çıkarıldığını ve belediye kaynaklarının bu gideri karşılayamayacağını açıklamıştı.

Belediyenin personel yükünü taşıyamaz hale geldiğini söyleyen Arslan, yapılan ek sözleşmelerle belediye personeline bütçenin karşılayacağından çok daha fazla ücret verildiğini söyledi.

Seçim öncesinde hediye çeklerinin dağıtıldığını kaydeden Arslan, bu yardımlardan faydalanan insan sayısının ise 240 olduğunu dile getirdi. 

Arslan, “Kendi envanterimizdeki insanlara dahi bu ulaşmamış. Ama öyle insanlara verilmiş ki; hepsi aynı insanlara gitmiş. Bütün bunların belediyeye getirdiği bir külfet var” dedi.

Hak-İş Yozgat İl Başkanı ve Hizmet İş Sendikası Yozgat Şube Başkanı Ferman Zararsız ile işçilerin mevcut durumu hakkında yapılan görüşmeler ise sürüyor. Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan işçilerden maaşlarının bir kısmı için feragat talebinde bulunmuştu.

Son olarak Kazım Arslan planlanan projelerin kısa zamanda tamamlanmasının mümkün olamayacağının altını çizdi.