Genel seçimlerde Cumhur İttifakı’nı destekleme kararı alan Yeniden Refah Partisi, yerel seçimlere ayrı giriyor. Partinin lideri Fatih Erbakan, milletin ve teşkilatların ittifak istemediğini söyledi. AKP ile ittifak yapmayacaklarını vurgulayan Erbakan şöyle devam etti:

Milletimiz ittifak yapmamızı istemiyor. Halbuki 14 Mayıs’ta milletimiz Yeniden Refah Partisi’nin fedakarlık yaparak Cumhur İttifakı’nın içinde yer almasını istemişti. Teşkilatlarımız da bu seçimlerde ittifak içinde yer almamızı istemiyor.

Erbakan 10 Şubat’ta Ankara, İstanbul ve İzmir’de adaylarını açıklayacaklarını duyurdu.

'MUTAKABAKATA UYULMADI'

14 Mayıs seçimlerinde Cumhur İttifakı ile mutabakat metni imzaladıklarını ancak bu metne uyulmadığını aktaran Erbakan şöyle konuştu:

14 Mayıs 2023 seçimlerinde YRP olarak kendi amblemimizle Cumhur İttifakı’nın içinde yer aldık. Ülkemizin sadakatini düşündüğümüz için yer aldık. Milletimizin bizden beklentisi de bu yöndeydi. Kendi düşüncelerimizi bir kenara bıraktık. Adaylığımızı açıklamamıza rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hayrına çekildik. Mutabakat metnimizi ortaya koyduk. Ancak maalesef 14 Mayıs seçimlerinde ortaya koyduğumuz mutabakat metninin tersi ortaya konulmuştur.