ABD'de itirafçı olduktan sonra serbest kalan ve adını değiştirerek at çiftliği kuran Rıza Zarrab'ın evinin satıldığı ve kendisine ulaşılamadığı ifade edildi.

Afganistan ve Suriye'deki saldırılarda ölen ya da yaralanan Amerikalı askerler ve aileleri adına, Zarrab ve Halkbank aleyhine 26 Temmuz 2023 tarihinde 151 kişi tarafından New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi'nde tazminat davası açılmıştı.

İddianamede Zarrab ve Halkbank'ın, saldırılara yardım etmek ve saldırıları içeren bir komploya katılmaktan sorumlu tutulması istenmişti.

VOA'nın haberine göre, davacıların avukatları sanık Zarrab'ın ABD'de kayıplara karıştığını savunarak kendisine tebligat dahil hukuki prosedürün gerçekleşmesi için ulaşamadıkları için mahkemeden ek süre istedi.

Başvuru dilekçesinde, "Zarrab kendisine ulaşmamıza asla razı olmadı. Kendisiyle iletişim kurma girişimlerimize asla yanıt vermedi, kabul etmedi. Bu vekili olduğumuz davacıların mahkemenizden ikinci uzatma talebi" denildi.

Davacıların avukatları yaptıkları açıklamada Zarrab'ın ABD'de yaşadığı yeri tespit edemediklerini ve yaşadığı iddia edilen evin de satılarak el değiştirdiğini tespit ettiklerini aktardı.

Zarrab'ın birden fazla kimliği ve takma adları olduğu ihtimalini değerlendirdiklerini belirten avukatlar, tuttukları özel dedektiflerin de sonuç alamadığını belirtti.