Kartal Belediyesi, yazar, yayıncı ve çevirmen Vedat Günyol'un anısına yapılan deneme yarışmasının 8'incisini düzenliyor. Yazım alanına giren sorunlar olmak üzere toplumsal yaşam içinde insanın ilgisini çeken hemen ona boyun eğen 'Yazarların Cumhurbaşkanı' Vedat Günyol'u gelecek nesillere tanıtılması ve deneme alanı çalışmal arını desteklemek amacıyla tüm yazarların değiştirilmesina açık olarak düzenlenen “Vedat Günyol Deneme Ödülü”nün başvuruları alınmaya başlandı.  

Kartal Belediyesi, Türkiye Yazarlar Sendikası, Cumhuriyet Gazetesi, Pen Türkiye Yazarlar Derneği ve İstanbul Atatürk Lisesi Mezunlar Vakfı işbirliği ile gerçekleştirilecek olan 8. Vedat Günyol Deneme Ödülü'ne adaylar, beni sonlandırarak yazılan, yayımlanmış kopyalarla katılabilecekler. Başvurular 31 Temmuz-15 Kasım 2023 tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek. Basvurular posta yoluyla alınır.

Eserler Adem Uçar Adnan Özyalçıner Arif Kızılyalın Celal Ülgen Esila Ayık oluşturulacak Seçici Kurul tarafından değerlendirilecek.

 8. Vedat Günyol Deneme Ödülü'ne, 1'inciye 20 bin TL, Jüri Özel Ödül'e 10 bin TL, Genç Deneme Yazarı Ödülü'ne ise 10 bin TL ödül verilecek. Ödüller Haziran 2024'de düzenlenecek olan 4. Kartal Kitap Fuarı'nda törenlerle sahiplerine verilecek.