Finalde, 15. dakikada Rahmi Özcan, 28. dakikada Ömer Güleryüz ve 32. dakikada penaltıdan Fatih Şentürk'ün golleriyle milli takımımız galip geldi. Bu sonuçla Türkiye, şampiyonluk serisini devam ettirerek büyük bir başarıya imza attı.

Tarihi Başarı: Üst Üste Üçüncü Şampiyonluk

Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası, ilk kez 2017 yılında İstanbul'un ev sahipliğinde Avrupa Ampute Futbol Federasyonu (EAFF) tarafından düzenlenmişti. Beşiktaş'ın stadında oynanan finalde İngiltere'yi 2-1 yenerek ilk şampiyonluğunu kazanan milliler, bu zaferle uzun süre adından söz ettirmişti.

Başarılarına yenilerini ekleyen milli takım, 2021 yılında Polonya'da gerçekleştirilen Avrupa Şampiyonası'nda da üstün performans sergileyerek finalde İspanya'yı 6-0 mağlup etmiş ve ikinci kez Avrupa şampiyonu olmuştu.

2024 Şampiyonluğu ile Destan Yazdılar

2024 yılında Fransa'da düzenlenen şampiyonada da üstün performansını sürdüren Ampute Milli Futbol Takımı, final maçına kadar rakiplerine gol şansı tanımadı. Evian-les-Bains'de oynanan finalde ise İspanya karşısında rahat bir galibiyet alarak üst üste üçüncü kez Avrupa şampiyonu oldu.

Bu zaferle birlikte milli takımımız, Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası tarihine damgasını vurarak büyük bir gurur kaynağı oldu. Teknik ekip ve oyuncular, şampiyonluk sonrası büyük sevinç yaşarken, Türk halkı da bu başarıyı coşkuyla kutladı.

Türkiye Ampute Futbol Milli Takımı, elde ettiği bu başarılarla dünya ampute futbolunda ne kadar güçlü bir ekip olduğunu bir kez daha kanıtladı. Milliler, kazandıkları üçüncü şampiyonlukla adlarını altın harflerle yazdırdı.