Toplumsal Haber Merkezi

İlahiyatçı yazar Cemil Kılıç öncülüğünde kurulan Toplumsal Esenlik Derneği, ilk etkinliğini 12 Mayıs’ta Dil Bayramı’nı kutlayarak yaptı. Gaziosmanpaşa Kültür Merkezi’nde düzenlenen, Anneler Günü’ne denk gelen etkinlikte Türkçe türküler ve şiirler seslendirildi, dil bilincini güçlendirmeye yönelik konuşmalar yapıldı. 

Etkinliğe Demokrat Parti İstanbul Milletvekili Cemal Enginyurt, Ata Parti Genel Başkanı ve Eski Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek, CHP İstanbul İl Disiplin Kurulu Başkanı Yusuf Ergüven, Gaziosmanpaşa Belediyesi Başkanı Hakan Bahçetepe, Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın Sözcüsü Chris Selçuk Erenerol ve Türk Ortodoks Patrikhanesi Eski Basın Sözcüsü Sevgi Erenerol, Gaziosmanpaşa Belediyesi İletişim Eşgüdümcüsü Mehmet Halil Hayta, CHP Gaziosmanpaşa İlçe Başkanı Mürşide Ertürk Çoban, Zafer Partisi Gaziosmanpaşa İlçe Başkanı Erhan Şen, Zafer Partisi Genel Başkan Başdanışmanı Esra Selimoğlu, ÇYDD Gaziosmanpaşa Şube Başkanı Murat Çamcı, Nusretiye Camisi İmamı Ferdi Gümüşçü, Ahmet Yesevi Cemevi Başkanı Şahin Çolak, Hz. Ali Cemevi Başkanı Serpil Soylu, Memleket Partisi İl Yöneticisi Muhammed Ali Gök, CHP İstanbul önceki dönem il yöneticisi Aysun Kılıçaslan Soku, Eğitim İş 1 Nolu Şube Başkanı Veli Fırat Şimşek, Eğitim İş 4 Nolu Şube Başkanı Alkoç Turan Başgönül, Prof. Dr. Bengi Başer, Prof. Dr. Sezgin Çelik, Dr. Çiğdem Bayraktar Ör, Dr. Ahmet Yesevi Gültekin, Dr. Derya Kılıç Gültekin, Dr. Ercan Çankaya, Dr. Berkiz Berksoy ve eşi Selami Berksoy, Avukat Osman Beniz, Yazar Ayşe Uçar, Gazeteci Orhan Şahin, Eyüp Sultan Fenerbahçeliler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Murat Meral katıldı. 

Etkinlikte derneğin kurucusu Cemil Kılıç, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hakan Bahçetepe,  Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın Sözcüsü Chris Selçuk Erenerol,  CHP İstanbul İl Disiplin Kurulu Başkanı Yusuf Ergüven, Eski Kültür Bakanı ve Ata Parti Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, DP İstanbul Milletvekili Cemal Enginyurt birer konuşma yaptılar. 

'CENNETTE KONUŞULMUYORSA CEHENNEME GİDİP ORADA TÜRKÇE KONUŞACAĞIZ'

Yaptığı konuşmada Türkçenin zenginliğine  vurgu yapan Cemil Kılıç, dilimizin ibadet dili olmadığı yönündeki gerici söylemlere sert yanıt vererek "cennette de Türkçe konuşacağız, cennette Türkçe konuşulmuyorsa cehenneme gidip orada konuşacağız" dedi. 

"Kemalistler, Cumhuriyetçiler, Atatürkçüler dilimizi değiştirdi, atalarımızın dilini anlamıyoruz" safsatasına yanıt veren Kılıç, önce 200 sene önce yaşamış bir Osmanlı şairi olan Sümbülzade Vehbi'nin bir şiirini okudu. "İki yüz sene önce yaşayan bir Osmanlı yazarının dilini anlamayan bu halk, bu ulus 700 sene önce yaşayan Yunus Emre'nin dilini anlıyor" dedi ve "Gelin tanış olalım/İşi kolay kılalım, sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz" dizelerini örnek verdi. "2 bin 500 yıl önce göçmüş atamız Alp Er Tunga'ya yazılmış ağıdı anlayabiliyoruz" diyen Kılıç, "biz Atalarımızı anlıyoruz, sizin atalarınız kim ki anlamıyorsunuz" sorusunu sordu.

1070'lerde yazılmış Divan-ü Lügati-t Türk'te 8 bin dolayında Türkçe sözcük olduğunu vurgulayan Cemil Kılıç, ondan yaklaşık iki buçuk yüz yıl sonra yazılan İbni Manzur'un Lisânü’l-Arab isimli sözlüğünde 7 bin sözcük olduğunu hatırlattı. 

Atatürk'ün Türk diline yüzlerce sözcük kazandırdığına dikkat çeken Kılıç, Atatürk'ün hem siyasi ve askeri bir lider olduğunu hem de bir dilci, Öztürkçeci olduğunu hatırlatarak ne büyük bir kişilik olduğuna vurgu yaptı. Kılıç, sözlerine Türk dilinin en büyük şairi olduğunu söylediği Nazım'ın Türkçeyle ilgili sözlerinden ve şiirlerinden alıntılar yaparak son verdi. 

Ckılıç

'SİYASAL İSLAMCILARIN YALANLARIYLA TÜRKÇEYE SAHİP ÇIKARAK BAŞA ÇIKABİLİRİZ'

Konuşmasına salonda olan olmayan tüm annelerin Anneler Günü'nü kutlayarak başlayan Gaziosmanpaşa Belediyesi Başkanı Hakan Bahçetepe, Türkçenin resmi dil olarak kabul edilişinin 747'nci yıldönümünün kutlandığı özel günün dilimizin ve kültürümüzün zenginliğini bir kez daha herkese hatırlattığını vurgu yaptı. Dilimizin milletimizin kalbi ve kimliği olduğuna dikkat çeken Bahçetepe, "bizler bu dili konuşarak geçmişle gelecek arasında bir köprü kuruyoruz" dedi. 

22 yıllık AKP iktidarı döneminde, siyasal islamcılar tarafından muhalefete yöneltilen bir gecede cahil kaldık, Lozan'ın gizli maddeleri var gibi gülünç yalanlara değinen Bahçetepe, siyasal islamcıların yalanlarıyla Türk diline, Türkçeye sahip çıkarak baş edilebileceğini vurguladı.

hakan bahçetepe

'TÜM UYGARLIĞIMIZ TÜRKÇE ÜZERİNE KURULU'

Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın Sözcüsü Chris Selçuk Erenerol, kısaca bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi'nin tarihine ve Milli Mücadele'deki rolüne değindiği konuşmasında patrikhanelerinin Atatürk'ün isteğiyle kurulduğunu anlatarak "Biz her zaman Türkçe konuştuk ve her zaman Türkçe anlaştık. Tüm uygarlığımız da bunun üzerine kurulu. Türk Dili Bayramımız kutlu olsun" dedi. 

Selçuk Erenerol

'NAZIM HİKMET BURADA KOMÜNİSTLİK ORADA TÜRKÇÜLÜK YAPTI'

Ata Parti Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek de etkinlikte bir konuşma yaptı. Konuşmasına eski Sovyetler Birliği topraklarındaki Türki Cumhuriyetlerdeki seyahatlarini anlatarak başlayan Zeybek, komünist şair Nazım Hikmet'in o topraklarda hâlâ ne kadar sevildiğinden bahsettikten sonra esprili bir üslupla "Burada komünistlik, orada Türkçülük yapmış" değerlendirmesinde bulundu. 

Namık K Zeybek

'ARKANIZDA KİM VAR DİYORLAR, BİZİM ARKAMIZDA SARI SAÇLI MAVİ GÖZLÜ DEV VAR'

Etkinliğin son konuşmasını yapan İstanbul milletvekili Cemal Enginyurt, muhaliflere hep yöneltilen bir soruya değindiği konuşmasında "Bize korkmuyor musunuz diye soruyorlar. Güzel bir Alevi deyişi var: Ecelin kapıyı çaldığında ah edip vah edip ağlama, tanrıyı incitirsin. Ölüm geldiğinde sen zaten gitmiş olursun gülüm" dedi.

"Biz ölümden korkmamak üzere bu yola çıktık. Biz bu ülke topraklarında kahrolsun cumhuriyet diye bağıran Mustafa Kemal’e hakaret edip şeriat istiyoruz diye haykıran soysuzların karşısında dik durmak için bu yola çıktık" dedi. 

İktidarın muhalefeti suçlu göstermek için en çok sorduğu birinin de "arkanızda kim var" sorusu olduğunu vurgulayan Enginyurt, “Bizim arkamızda biri var. Bizi destekleyen biri var. Recep Tayyip Erdoğan merak ediyor. Bizim arkamızda sarı saçlı mavi gözlü dev adam var” diye konuştu.