Bazı hastaların koronavirüsü daha ağır geçirmesinin nedeni anlaşıldı

ABD’nin köklü eğitim kurumlarından Yale Üniversitesi’ndeki araştırmacıların son çalışmasına göre, bazı hastaların koronavirüsü daha ağır geçirmelerinin sebebi ‘oto antikorlar’ olarak açıklandı.

Toplum Ve Bilim 14.12.2020, 12:13 14.12.2020, 12:18
Bazı hastaların koronavirüsü daha ağır geçirmesinin nedeni anlaşıldı

ABD’nin önde gelen eğitim kurumlarından biri olan Yale Üniversitesi bünyesindeki araştırmacılar, Covid-19 hastalarının kanlarında, vücuttaki virüsle savaşmaktan ziyade organları, dokuları ve bağışıklık sistemini hedef alan yanlış yönlenmiş çok fazla antikor bulunduğunu ortaya koydu.

İngiliz The Guardian'ın haberine göre, Yale Üniversitesi’nde görevli uzmanlar Covid-19 tespit edilen 194 hastane çalışanı ve hastanın kan değerlerini inceleyerek bunları 30 sağlık çalışanınınkiyle karşılaştırdı. Çalışmada Covid-19 hastalarında çok fazla atipik antikor keşfedildi.

Yapılan çalışmada, bu antikorlar antiviral savunmaları bloke ettiği görüldü. Antikorlar faydalı bağışıklık hücrelerini yok etti ve beyin, damarlar ve karaciğerden bağlantı dokularına ve sindirim sistemine kadar birçok cephede vücuda saldırdı. İleri testler, kanında daha çok oto-antikor bulunan hastaların hastalıklarının daha kötü geçtiğini ortaya çıkardı. Araştırmacılar, “İnsanlar büyük ihtimalle bu yüzden ağır koronavirüsü semptomları yaşıyor” yorumunda bulundu.

Yorumlar (0)