Fenerbahçe ve Galatasaray’ın bugün Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da oynayacağı Süper Kupa Finali öncesi kriz yaşanıyor. Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç'un Galatasaray derbisine çıkmak istedikleri Atatürk pankartının kabul edilmediğini açıklaması sonrası Suudi Arabistan otoritelerinin, İstiklal Marşı'nın okunmasına karşı çıktıkları ve Atatürk ile ilgili hiçbir şeyin stadyuma sokulmamasına dair karar aldığı kaydedildi.

Bunun yanı sıra Galatasaraylı ve Fenerbahçeli yöneticiler Suudi otoritelerin kararlarından dönmemesi durumunda maça çıkmayacaklarını belirtti. Ayrıca Galatasaray'ın 100. Yıl formasıyla maça çıkacağı öğrenildi.

Yaşanan gelişmeler sonrası Türk futbolseverler sosyal medyada iki takıma da maça çıkmama ve yurda dönme çağrısında bulundu. Twitter'da 'Sahaya çıkmayın' ifadeleri gündem oldu.

ERDEN TİMUR: GALATASARAY SAHAYA ÇIKMAYACAK

Konuya dair Odatv'ye açıklamalarda bulunan Galatasaray yöneticisi Erden Timur, "Böyle bir şey söz konusu olursa Galatasaray sahaya çıkmayacak" dedi.

UĞUR DÜNDAR: FENERBAHÇE MAÇA ÇIKMAYACAK

TELE1'e konuşan Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu Başkanı Uğur Dündar ise "Fenerbahçe Atatürk tişörtü ve Yurtta Sulh Cihanda Sulh pankartıyla çıkacaktı. İzin vermediler. Ali Koç maça çıkmama kararı aldı" dedi.

Dündar daha sonra yaptığı Twitter paylaşımında ise, "Suudi Arabistan'da oynanacak Süper Kupa Finali için Kulübümüzün ve Galatasaray'ın ortak duruşları ve TFF'nin girişimi sonucu maç öncesindeki seromonide İstiklâl Marşımız okunacak ve karşılaşma öyle başlayacak" dedi.

‘FENERBAHÇE TAVİZ VERMİYOR’

Gazeteci Yağız Sabuncuoğlu Uğur Dündar'ın açıklamaları sonrası Fenerbahçe'nin maça çıkmak istediğini ancak Atatürk tişörtü ve "Yurtta Sulh Cihanda Sulh" pankartından taviz vermediğini belirtti. Sabuncuoğlu ayrıca, Fenerbahçe yöneticisi Burak Kızılhan'ın "Maça çıkmak istiyoruz" dediğini kaydetti.

NORM ENDER'DEN İSTİKLAL MARŞI AÇIKLAMASI

Şarkıcı Norm Ender söz konusu durumla ilgili açıklamada bulunarak, "Buraya İstiklar Marşımız ve Parla'yı söylemek için geldim. Birazdan TFF Başkanı ile bir toplantı yapacağız. Henüz bana bildirilen bir değişiklik yok" ifadelerini kullandı.

ALTINTOP'TAN AÇIKLAMA

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Altıntop konuya dair, "Taahhütname var, Suudiler bu taahhütnameye uymak zorundalar. Şu anda toplantılar devam ediyor" dedi.

Bunun yanı sıra Altıntop daha önce Suudların yöresel kıyafetiyle de görüntülenmişti.

'ATATÜRK'ÜN EVLATLARI MAÇA ÇIKMAZ'

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce Twitter'dan paylaşımda bulunarak, "Bu iddialar doğru ise; bir milim dahi geri adım atmayın, yanınızdayız!" ifadelerini kullandı. İnce ayrıca, paylaşımına Fenerbahçe ve Galatasaray'ın Twitter hesaplarını etiketledi.

İnce daha sonra yaptığı paylaşımda ise, "Mustafa Kemal Atatürk konusunda pazarlık olmaz. Atatürk'ün adını anmaktan korkan bir TFF yönetimi olamaz. Atatürk'ün posterinin alınmadığı bir maça Atatürk'ün evlatları çıkmaz!" dedi.

ÖZDAĞ'DAN AÇIKLAMA

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ da iki kulübü etiketlediği Twitter paylaşımında, "Türk Milletine ve Atatürk’e yapılan saygısızlığı kabul etmemek ve sahaya çıkmamak size yakışan tavır olur" dedi.

ÖZGÜR ÖZEL: BU SOYTARILIĞA SON VERİN

CHP lideri Özgür Özel de konuya ilişkin paylaşımda bulunarak, "Türkiye'nin Süper Kupa Finali Suudi Arabistan'da oynanmaz demiştik. Dinlemediniz. Riyad'da kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk'ün sözlerinin bulunduğu pankarta tahammül edemeyenlerin şimdi İstiklal Marşı'na da izin vermeyeceği bilgileri geliyor. Kulüplerimizin arkasındayız. Yetkilileri uyarıyoruz; bu soytarılığa son verin!" dedi.

TFF'DEN ATATÜRKSÜZ AÇIKLAMA

TFF'den yapılan açıklamada, "Süper Kupa Maçı Türk Bayrağımız huzurunda, 100. Yıl Kutlama Etkinlikleriyle, Şehitlerimiz için saygı duruşuyla ve sanatçı Norm Ender’in okuyacağı İstiklal Marşımız ile başlayacaktır" denilirken Atatürk'e yer verilmemesi dikkat çekti.

ALİ KOÇ'UN AÇIKLAMALARI

Mustafa Kemal Atatürk'ün “Yurtta sulh, cihanda sulh" pankartıyla maça çıkmak istediklerini ifade eden Koç, "Sanıyorum otoriteler tarafından henüz kabul edilmedi. Tam belli değil, duruma göre bakacağız" dedi.

‘TFF DE BİZ DE ALMANYA'YI İSTİYORDUK AMA’

Süper Kupa'nın oynanacağı yer ile ilgili konuşan Koç, "Süper Kupa'nın Riyad'da oynanması ile ilgili tartışmaları samimi bulmuyorum. İtalya, İspanya dörtlü Süper Kupa oynuyor, dünyanın gözü burada. Biz Almanya'yı istiyorduk aslında, TFF de istiyordu ama Almanya kabul etmedi" dedi.

‘BURAYA GELDİK DİYE SORGULANACAKSA...’

Fenerbahçe Başkanı ayrıca, "Fenerbahçe'nin duruşu, cumhuriyet ilkelerine sahip çıkışı, Atamız konusundaki duruşu, söylemi, eylemi bir maç buraya geldik diye sorgulanacaksa bunu pek samimi bulmuyorum ve abesle iştigal olarak görüyorum" sözlerini sarf etti.

‘HAKEM SORUNLARI NE YAZIK Kİ ARTTI’

Türkiye'de kronikleşmiş bir futbol sorunu olduğunu söyleyen Koç, "Son derece endişeliyiz. Türkiye'nin kronikleşmiş bir futbol sorunu var. Bu böyle gidemez. VAR geldi, hayatımıza girdi. Hakem sorunları daha minimize olacaktı, ne yazık ki arttı. TFF'de bir irade, bir özgüven olmadığını, hafif de bir kafa karışıklığı olduğunu bize gösteriyor" ifadelerini kullandı.