Dün hakkındaki tebligatı almak için karakola çağrılan Gerçek Gündem editörü Furkan Karabay, gözaltına alınarak Vatan Emniyet'teki Terör Şube'ye götürülmüştü. Gözaltına alındıktan saatler sonra avukatlarıyla görüşebilen Karabay'ın, yargıyla ilgili dün yaptığı haber nedeniyle gözaltına alındığı öğrenildi.

Haberde bir duruşmada yaşananlar, duruşma tutanağından aktarılarak anlatılmıştı. Tutanakta ve haberde bir savcının adının geçmesi nedeniyle Karabay hakkında "Terörle mücadelede görev almış kişiyi hedef gösterme" ve "İftira" suçlamaları yöneltildi.

Emniyet'teki ifadesinde Karabay'a sadece yaptığı haber soruldu. Emniyet'teki ifade işlemleri dün 21:00'de biten bu sabah Çağlayan Adliyesi'nde savcılığa sevk edildi.

GAZETECİLER ALINMADI

Furkan Karabay, savcılıktaki ifadesinin ardından tutuklama talebiyle 7. Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Karabay'ın sevk edildiği mahkemeye ve salonun önüne başsavcılığın talimatıyla gazeteciler alınmıyor.

Karabay, geçen haftalarda da İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar'ın Hakimler ve Savcılar Kurulu'na gönderdiği mektupla kamuoyu gündemine gelen Adalet Komisyonu Başkanı Bekir Altun'un "iftira" ve "hakaret"ten suç duyurusunda bulunmasıyla evinden gözaltına alınmıştı.

İstanbul Çağlayan Adliyesi'ndeki ifade işlemleri tamamlanan Karabay’ın hakkında, savcı, adli kontrol talep edilirken, 1 Sulh Ceza Hakimliği adli kontrolle serbest bırakılmasına karar vermişti.

AVUKATINDAN AÇIKLAMA

Karabay'ın avukatı Serkan Günel sosyal medya hesabından son duruma ilişkin bilgi paylaştı. İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği önünde sorgu için beklemede olduklarını belirten Günel şöyle yazdı:

Haber içeriğinde tek bir yorumu dahi bulunmayan Furkan Karabay Terörle Mücadele Kanunı 6. Md’den (terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek) suçlanıyor. Suçun cezası 1-3 yıl arası. Haber içeriği daha önce gerek sosyal medyada gerek haberlerde defalarca yer almış bilgiler. Haberi örnek olarak buraya koymak isterdim ama habere 24 saat içinde erişim engeli getirildi.