Esra Örnek

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile CHP'li kurmayların zoom üzerinden yaptığı toplantının yaklaşık 15 dakikalık kısmı YouTube üzerinden yayınlandı.

Toplantıda CHP'de üst düzeyde görev yapan isimlerden Engin Altay, Onursal Adıgüzel, Bülent Tezcan, Tekin Bingöl, Muharrem Erkek ve Gökhan Günaydın yer alması ise hayli dikkat çekti. 

'TOPLANTI YAPILMASI GAYET NORMALDİR'
27-28. dönem CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, ''bu toplantı gayet doğrudur ve normaldir'' ifadelerini kullanırken toplantı üzerinden spekülasyon yapılmasını da doğru bulmadığını açıkladı. 

''Orada yapılan konuşmalar, görevden alınan il ve ilçelerin göreve iadesi ile ilgili Parti Meclisi'nin olağanüstü toplanmasıyla ilgili sürecin işletilmesidir'' ifadesini kullanan Zeybek, CHP'de kongre takviminin açıklandığını, delege seçimlerinin başladığını vurguladı. 

Bu olağanüstü toplantı için 15 Parti Meclisi üyesinin imza verdiğini de ifade eden Zeybek, ''ben de imzayı atanlardan biriyim'' ifadelerini kullandı. 

Yaklaşık 3 buçuk yıldır kurultay yapılmadığını da ifade eden Zeybek, ''Örgütlerde değişim kaçınılmaz. Bu nedenle değişim talepleri tek bir kişiye indirgenemez. Kimse oturduğu koltukta sonsuza kadar kalacak diye bir şey yok. Bu değişime karşı çıkan bazı çevreler durumu başka bir noktaya taşımaya çalışıyorlar. Bunun doğru olmadığını düşünüyorum'' dedi.

'BU RUTİN BİR ŞEY'
Öte yandan eski CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu ise ''Parti içinde herkes birbiriyle görüşür. Bunun sızdırılma biçimi yanlış'' ifadelerini kullandı. 

CHP içerisinde kurultay sürecinin de başladığına dikkat çeken Gaytancıoğlu, ''Bu konuşmayı yapan arkadaşlarımız kendi aralarında görevden almaları görüştüklerini söylediler. Bu rutin bir şey...'' açıklamasında bulundu. 

CHP'nin Türkiye'nin en büyük partisi olduğunu vurgulayan Gaytancıoğlu, toplantının kamuoyunda sızdırılma şeklini ise şu şekilde ifade etti:

Motorlu taşıtlar vergsini iki kere almak isteyen bir iktidar varken tarihi bir enflasyona gideceğimiz bir dönemde, emeklinin hiç zam almadığını bir dönemde Cumhuriyet Halk Partisi'nin konuşulması bir yöntemdir.

''Parti kimsenin malı değildir'' ifadeleriyle de değişim olmalı mı sorusuna yanıt  veren Gaytancıoğlu, partinin tüzüğüne dikakti çekerek partinin kişilere bağlı olmadığını ifade etti.