Orhan Şahin

Cumhuriyet Halk Partisi 7’inci Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı arasında gerçekleşmesi beklenen görüşme partide tansiyonu iyice arttırdı. Muammaya dönen yemekli buluşma dedikodusu Kasım’da yapılacak olan tüzük kurultayının seçimli kurultaya çevrilmesi, İmamoğlu ile Kılıçdaroğlu’nun beraber hareket etmesi senaryolarını tartıştırdı. 31 Mart sonrası CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in girişimiyle Saray’la başlatılan “normalleşme” görüşmelerinden partinin büyük bir bölümünün de rahatsız olması dedikodulara tuz biber ekti. Başından beri iktidarla “normalleşme” görüşmelerine mesafeli yaklaşan isimlerden olan Cumhuriyet Halk Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç’un yaklaşık bir hafta önce Erdoğan’ın “Biz muhalefeti normalleştirmeye çalışıyoruz” açıklamasının ardından görüşmelere doğrudan cephe alan yaklaşımı CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in tepkisini çekti. 

ÖZGÜR ÖZEL ALİ ÖZTUNÇ’A KIZDI! 

CHP’nin 7’inci Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun A takımında yer almış ve kurultayda Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklemiş isimlerden olan Ali Öztunç, Sözcü TV ekranlarında “normalleşme” görüşmelerini açık açık eleştirdi. Programda “Millet bize mücadele için oy verdi müzakere için değil” diyen Öztunç’a CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in tepki gösterdiği öğrenildi. Özgür Özel’in Öztunç’a normalleşme görüşmelerine dair eleştirisinin yanı sıra Ekrem İmamoğlu ile Kemal Kılıçdaroğlu arasında gerçekleşmesi beklenen yemekli buluşma için ekranlarda sarf ettiği sözler için de kızdığı iddialar arasında. 

BABA-OĞUL BARIŞIRSA ABİ-KARDEŞİN ARASI BOZULUR MU?  

Özgür Özel’in kızgınlığının asıl sebebinin Ekrem İmamoğlu ile Kemal Kılıçdaroğlu arasındaki buzların eritilmeye çalışılması olduğu belirtiliyor. Kemal Kılıçdaroğlu’na yakın bazı isimlerin ikili arasındaki buzları eritme noktasında attığı adımlar CHP Genel Merkezi’ni rahatsız etmiş durumda. CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç da Kemal Kılıçdaroğlu ile Ekrem İmamoğlu’nun arasındaki küslüğün sona ermesi gerektiğini savunan partinin önde gelen aktörlerinin bir araya gelerek fikir alış verişi yapması gerektiğini savunan isimlerden.

PARTİMİZE AĞABEYLİK YAPACAK NORMALLEŞTİRECEK

Ali Öztunç söz konusu programda İmamoğlu-Kılıçdaroğlu görüşmesine ilişkin “Geçmiş dönem genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu Türk siyasetine helalleşmeyi kazandırdı. Emin olun Kılıçdaroğlu, CHP içinde de normal sürecin yaşanmasında ağabeylik yapacaktır. Kurultay sürecinden sonra bir kırgınlık yaşandı. Demirel’in dün dündür bugün bugündür sözü çok önemlidir. Bir hedefimiz var nedir hedefimiz? Bu ülkeyi AKP’den ve Erdoğan’dan kurtarmaktır. Bunun için gerekirse küs olduğumuz insanlarla küslüğümüzü bitiririz. Hele hele parti içerisinde bu konuda asla taviz vermeyiz ve bir arada oluruz.” dedi.  

Ancak Özgür Özel’in, T24’ten Cansu Çamlıbel’e verdiği söyleşide konuyla ilgili gelen soruya “Varlıklarını Kemal Bey'in varlığına bağlı gören bir grup özgüveni eksik arkadaşın arka planda yürüttükleri iletişimi biliyoruz, bunlar bizim önümüzde bir engebe yaratmaz” sözleriyle cevap vermesi genel merkezde İmamoğlu-Kılıçdaroğlu görüşmesinden rahatsızlık duyulduğunu kanıtlar nitelikte. 

ÖZTUNÇ O PROGRAMDA NELER SÖYLEDİ? 

CHP’li Öztunç, sürecin başından beri samimi olmadığının altını çizerek, Erdoğan’ın 31 Mart sonrası zaman kazanma hamlesini olduğunu savundu:

Erdoğan, böyle bir taktik geliştirdi. Sayın genel başkanımız Özgür Özel de samimi bir düşünce ile ‘gitmiyorsunuz bu hükümete hiç elinizi uzatmıyorsunuz, muhalefet hiçbir yerde yok’ söylemlerini bertaraf etmek ve boşa düşürmek için böyle bir girişimde bulundu. Ama son tahlilde baktığımız zaman en kazançlı Tayyip Erdoğan oldu. Bu tabi benim kişisel düşüncem.

“BUNDAN ŞEYİN HABERİ VAR MI?” 

Bunun yanı sıra Ali Öztunç’un “Tayyip Erdoğan 7 Haziran 1 Kasım arasında 60-65 günlük süreci kazandı ve ayağa kalktı, bugün de benzer bir süre kazandı ve ayağa kalktı” ifadeleriyle görüşmelere ilişkin eleştirisinin ardından Ece Üner söze girdi ve “siz çok rahatsız olmuşsunuz anladığım kadarıyla bu görüşmelerden” dedi. Üner’in bu sorusuna Ali Öztunç’un verdiği yanıt, “Tabi benim rahatsızlığımı arkadaşlarım biliyor” olurken Üner bir soru daha sordu “bundan şeyin haberi var mı? Özgür Özel’in?” 

MİLYONLARCA İNSAN MÜZAKERE İÇİN DEĞİL MÜCADELE İÇİN OY VERDİ

Öztunç bu soruya da “E tabi genel başkanımıza görüşlerimizi aktardık yanıtını verdi. Öztunç devamında “Cumhuriyet Halk Partisi biat partisi değildir. Bizler özgürce düşüncelerimizi söylüyoruz. Eğer bir şeyden rahatsızsak bunu söylemezsek vicdanen rahatsız oluruz. Gerçek, doğru neyse onu yapıyoruz. Milyonlarca insan bize neden oy verdi? Mücadele edin diye oy verdi. Milyonlarca insan bize dedi ki ‘ Tayyip Erdoğan’ı artık indirin kardeşim’ dedi ifadelerini kullandı.