31 Mart yerel seçimlerinin ardından gündeme gelen “siyasette normalleşme” süreci kapsamında, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 18 yıl sonra CHP Genel Merkezi'ne geldi. 2 Mayıs’ta CHP Lideri Özel’in AK Parti Genel Merkezi’ne yaptığı ziyaretin ardından bugün iade-i ziyarette bulunan Erdoğan, saat 16.00’da CHP Genel Merkezi’ne geldi. Özel, Erdoğan'ı genel merkezin girişinde karşıladı.

Görüşmede, iki lidere AKP Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş ile CHP İstanbul Milletvekili ve eski büyükelçi Namık Tan, not tutmak için eşlik etti. 

Saat 17:30 itibarıyla son bulan görüşme 1 buçuk saat sürdü. İki lider görüşmenin ardından bir açıklama yapmadı. Özel, görüşmenin ardından Erdoğan’a kapıda bekleyen makam aracına kadar eşlik etti. İkili genel merkezin kapısının önünde ve Erdoğan'ın makam aracının önünde el sıkıştı. Erdoğan, basın mensuplarına el sallayarak aracına bindi. 

CHP MYK TOPLANDI

Görüşmenin ardından CHP MYK, Genel Başkan Özel başkanlığında ziyaretin detaylarını görüşmek üzere genel merkezde toplandı.

ASGARİ ÜCRETE VE EMEKLİ MAAŞLARINA ZAM

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, görüşmede asgari ücrete temmuzda ara zam talebi, en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çıkarılması, çay ve hububat fiyatlarının üreticinin beklentilerine göre yeniden düzenlenmesi gerektiği gibi pek çok ekonomik konuyu dile getirdi. 

ÖĞRETMENLER VE STAJ MAĞDURLARI

Özel ayrıca, atanmayan öğretmenler ve özel okul öğretmenlerinin sorunları ile staj ve çıraklık mağdurlarının sıkıntılarını da Cumhurbaşkanı'na aktararak çözüm bulunması gerektiğini vurguladı. Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan'la emeklilerin sorunları üzerine de konuşan Özel'in emeklilikte kademe bekleyenlerin durumu ile kira yardımı sona erecek olan depremzedelerin sıkıntılarını da görüşmede gündeme getirdiği öğrenildi.

VERGİDE ADALET TALEBİ İÇİN ORTAK YASAL ÇALIŞMA ÖNERİSİ 

Görüşmede Özel'in yurttaşın ekonomik taleplerinin karşılanması için makro bir çözüme ihtiyaç olduğunu belirttiğini kaydeden kaynaklar, CHP Genel Başkanı'nın vergide adalet talebini de dile getirdiğini ifade etti. Buna göre Özel, adaletli bir vergi sistemi için tüm siyasi partilerin katılımıyla Meclis’in çalıştırılmasını teklif etti. Özel’in çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınmasının esas olduğunu, bunun yanında mevcut bütçenin gelir ve giderleri üzerinde de mali çalışma yapılması ve adaletsizliği giderecek tedbirler alınması gerektiğini Cumhurbaşkanıyla görüşmesinde dile getirdiği ifade edildi. Alınan bilgiye göre Özel, bu çerçevede, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile CHP’nin ekonomi kadrolarının, adaletli bir vergi sisteminin oluşturulması talebi konusunda bir araya gelebileceği de bildirildi.