Toplumsal İstanbul

Bugün Okmeydanı’nda yaşanan bir olay; iktidar yandaşlarının siyasetle uzaktan yakından ilgisi olmayan olayları dahi nasıl mağduriyet devşirmek için kullandıklarının trajik bir örneği oldu.

Olayların fitilini Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız’ın attığı bir ‘tweet’ ateşledi.

Haydar Ali Yıldız, Twitter iletisinde AKP’nin seçim otobüsünün önünün ‘terör örgütü mensuplarınca’ kesildiğini öne sürdü.

Yeni Şafak çalışanı bir “gazetecinin”, “Okmeydanı’nda CHP’nin kışkırttığı militanlar, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ve eşi Seyhan Yıldız’ın önünü kesti” cümlesiyle başlayan bir ‘tweet’ atmasıyla Okmeydanı halkı sosyal medyada AKP trollerince terör örgütü mensubu olarak hedef gösterilmeye başlandı.

İşin aslı, basit bir yol verme kavgasıydı.

Hastaneye, hastasını yetiştirmeye çalışan, hatta AKP'nin meclis üyesinin akrabası olan H., AKP konvoyu sebebiyle yolu geçemeyince konvoydaki araçlardan birinin camına eliyle vurdu. Mahalle sakinlerinin aktardığına göre o sırada H. ve aracındakilerle camına vurdukları araçtakiler arasında ağız dalaşı oldu.

AKP’lilerin H.’ye saldırması üzerine olay yerine yakın bir kahvehanede oturan gençler aileyi saldırıdan kurtarmak için olaya müdahil oldu.

Bu sıradaki itiş kakış sırasında çarşaflı bir kadının arada kaldığı görüntünün Twitter’da paylaşılması, başörtülü kadına saldırı gibi dahi yorumlandı.

Halbuki, kavga H’nin aracındakilerle AKP konvoyundakilerden kavgasından ibaretti.

H., ifadesini verdikten sonra serbest bırakılırken Kamil A. ve Cem C. İsimli gençler halen emniyette tutuluyor.