Kars'ta MHP’li Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta döneminde temizlik şirketine olan borca karşılık icradan satışı yapılan Kars'ın tarihi miraslarından Aynalı Köşk'ün satışı gerçekleşti.

MHP döneminde satılığa çıkarılan köşk ile ilgili daha sonra yönetime gelen Halkların Demokratik Partisi (HDP), mahkemeye başvurarak satışı durdurdu. Ancak belediyeye kayyım atanmasının ardından davanın takip edilmemesi nedeniyle, tarihi köşk açık artırma yoluyla satıldı. 

'AYAKTA KALMAYI BAŞARDI'
Mezopotamya Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, kentin en önemli tarihi yapılardan biri olan Aynalı Köşk’ün satılmasına tepki gösteren görevden alınan Kars Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca, şunları söyledi:

Aynalı Köşk kentin kültür zenginliğinin en önemli sembollerinden biridir. Köşk, yüzyılı aşkın bir süredir her türlü tahribata rağmen ayakta kalmayı başarmıştı. Önceki dönem de belediyenin borçları nedeniyle icra işlemleri başlatılarak açık artırıma usulü ile satışı isteniyordu. Bu durumdan seçimlerden hemen önce haberdar olduk. Göreve başladıktan sonra da ilk olarak bu satışa itiraz ederek durdurulmasını ve kamu yararına tahsis edilmesini talep ettik. Sonrasında da Aynalı Köşk’te gerekli tadilatları yapıp Kültür Merkezi olarak hizmete açtık.

'SATIŞIN DURDURULMASI GEREKİYOR'
Köşkün satılmasını kentin kültür yapısına bir darbe olarak nitelendiren Alaca, “Ne yazık ki bir temizlik firması kendi alacaklarına mahsuben icra yolu ile Aynalı Köşk’ü aldı. Böyle bir satış için koruma kurulunun da izni gerekmektedir. Dolayısıyla tamamen usulsüz ve kentin kültürel yapısına darbe niteliğindeki bu satışın bir an önce durdurularak, kamu yararına tahsis edilmesi gerekiyor. Hem tarihi binaların korunarak bu tür satışlara konu yapılmaması açısından hem de kültürel mirasların korunarak kuşaklar boyu aktarılmasında bu satışın durdurulması gerekiyor” diye konuştu.