Türk asıllı eski milli futbolcu Mesut Özil’in vücudunda üç hilal ve bozkurt dövmesi ile çektirdiği bir fotoğraf antrenörü tarafından sosyal medyada paylaşılınca Özil, Almanya’da eleştirilerin odağı haline geldi. 

Alman medyası, Özil’in yaptırdığı dövmenin aşırı sağı temsil ettiğini ve ’bozkurt’ sembolünün Alman Anayasayı Koruma Dairesi tarafından aşırı sağcı bir sembol olarak tanındığını ifade etti. 

Federal Meclis Spor Komitesi Başkan Yardımcısı Milletvekili Philip Krmer de yaptığı açıklamada, "Mesut Özil’e verilen Gümüş Defne Yaprağı ödülü, sadece en iyi atletik performansı değil, aynı zamanda özel bir karakter uygunluğunu da gerektiriyor. Dövme yaptırarak bozkurtlara açıkça destek vermek, bu karakter özelliğiyle çelişir. Bu nedenle mümkünse Özil’e verilen ödül geri çekilmelidir“ dedi.

ALMANYA'NIN EN PRESTİJLİ ÖDÜLÜ
Almanya’nın en prestijli spor ödülü olarak kabul edilen Gümüş Defne Yaprağı Ödülü, Mesut Özil’e, 2014 yılında Federal Şansölye Angela Merkel’in huzurunda dönemin Cumhurbaşkanı Joachim Gauck tarafından takdim edilmişti.