Enflasyonla mücadelede vurgu yapılan kredi kartı harcamaları, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, 16 Şubat itibariyle geçen yılın aynı ayına göre bireysel TL cinsi kredi kartı harcamalarında yüzde 147,2'lik bir artışla devam etti.

Buna ek olarak, bireysel taksitli kredi kartı harcamaları yüzde 114,8, taksitsiz kredi kartı harcamalarındaki artış ise yüzde 181,9 gerçekleştirdi.

Ekonomi Gazetesi'ne göre, banka yöneticileri kredi kartlarındaki düzenlemelerin limitlere göre olması gerektiğini ve düşük limitli kartlara herhangi bir tedbir getirilmemesi gerektiği konusunda bir görüş birliği içindeler. Ekonomistlere göre, gelir dağılımı adaletsizliği ve yüksek enflasyon nedeniyle bireysel kredi kartı harcamalarındaki artış, temel ihtiyaçlardan kaynaklanıyor.

TÜSİAD Baş Ekonomisti Gizem Öztok Altıntaş, Merkez Bankası'nın şu anda kredi kartı limitleriyle ilgili bir çalışma yürüttüğünü belirterek, "Bu çalışmada limitlerin ne kadarının kredi, ne kadarının harcama olarak kullanıldığına dair ayrım yapılıyor" dedi.